Výběr z médií: prestiž českých vysokých škol, kůrovec na Vysočině nebo nízké ceny alkoholu

V prestižním univerzitním žebříčku se umístilo celkem deset českých vysokých škol. Píší o tom Lidové noviny. Foglarovu zátoku na Vysočině napadl kůrovec, sbírka Sdružení přátel Jaroslav Foglara má pomoci s vysázením nových stromů, informuje Mladá fronta Dnes. A ceny tabáku a alkoholu jsou v Česku páté nejnižší v Evropské unii, uvádí regionální Deník. Více v pravidelném výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Karlova se v prestižním univerzitním žebříčku umístila na 260. místě | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Lidové noviny

V prestižním žebříčku World University Ranking se umístilo celkem deset českých vysokých škol, píší středeční Lidové noviny. Nejlépe si pak vedly v kategorii, která hodnotí poměr mezi počtem akademických pracovníků a studentů. Podle vedoucího odboru vysokoškolského vzdělávání Domu zahraniční spolupráce Jakuba Tesaře umístění v žebříčku potvrzuje rostoucí prestiž českých univerzit a může zvýšit zájem u zahraničních studentů.

Univerzity i Národní galerie vyvěšují portréty Horákové. ‚Odmítla jen filozofická fakulta,‘ řekl Gregorini

Číst článek

Žebříček srovnává tisíc nejlepších univerzit z celého světa. Hodnotí se například citovanost autorů, průměrný počet studentů na vyučujícího nebo pověst mezi vědci a zaměstnavateli. Nejlépe se z českých škol umístila Univerzita Karlova, skončila na 260. místě - meziročně si tak polepšila o 30 míst. Druhou nejlepší je Vysoká škola chemicko-technologická, která si oproti loňsku polepšila z 355. na 342. místo. Bronzová medaile v rámci českého klání patří Českému vysokému učení technickému.

Mf Dnes

Foglarovu zátoku poblíž Ledče nad Sázavou napadl kůrovec. Lesy kolem zátoky tak musí být vykáceny. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Sdružení přátel Jaroslava Foglara ale chce místo co nejdříve obnovit - vypsalo veřejnou sbírku a nabídlo pomoc lesníkům se sázením nových stromů.

Mluvčí sdružení Martin Vérteš deníku Mladá fronta Dnes řekl, že by kromě sbírky chtěli také pomoct se sázením stromů přímo na místě. Vybrané peníze půjdou na nákup sazenic nebo na dopravu dobrovolníků do Ledče nad Sázavou. Podle Veteše začnou s obnovou zátoky nejdříve v příštím roce.

Hollan: Zachytávat dešťovou vodu je rozumné, dobře se s ní pere a ředí víno, i dům je třeba zalévat

Číst článek

Kůrovec v posledních dvou letech způsobuje problémy hlavně na Vysočině. Za rozšíření škůdce může dlouhodobé sucho v minulý letech. Stromy byly oslabené a nedokázaly se kůrovci bránit. Deštivé počasí podle lesníků situaci pomohlo jen dočasně, dodává Mladá fronta Dnes.

E15

České firmy kvůli koronavirové krizi snižují náklady na provoz. Šetří například na pronájmu kanceláří - až tři čtvrtiny firem umožňují zaměstnancům dlouhodobě pracovat z domova. Firmy taky zmenšují své kancelářské prostory nebo je pronajímají dalším podnikatelům. Uvádí to průzkum poradenské společnosti Prochazka & Partners. Tématu se věnuje ekonomický deník E15.

Koronavirová krize nejvíce zasáhla společnosti, které poskytují poradenské služby, například v oblasti investic nebo marketingu. Vedoucí kancelářského týmu v BNP Paribas Real Estate Lena Popova upozorňuje, že pro podnikatele je aktuálně důležitá úspora nákladů - ta se promítne například ve zmenšení kancelářských prostorů. To potvrzuje například největší český provozovatel call center Conectart. Podle ředitele Petra Studničky sníží společnost kancelářskou plochu až o pětinu a zavede pravidelnou práci z domova.

‚Čelíme nejvážnější krizi, jakou kdy toto odvětví zažilo.‘ Airbus zruší 15 tisíc pracovních míst

Číst článek

Deník E15 ale upozorňuje, že práce z domova není vhodná pro každého. Z mezinárodního průzkumu společnosti Colliers v Evropě a na Blízkém východě vyplývá, že jen 12 procent respondentů by chtělo mít home office více než čtyři dny v týdnu. Pro polovinu dotázaných je osobní spolupráce a setkávání s kolegy v kancelářích lepší než schůzky z domova.

Deník

Ceny alkoholu a tabáku v Česku jsou páté nejnižší v Evropské unii. Píše to dnešní regionální Deník. Nejvíce za alkohol zaplatí Norové, nejméně Bulhaři. Češi zaplatí také méně za jídlo nebo ubytování v hotelích. Vyplývá to z průzkumu evropského statistického úřadu Eurostat.

Málo zaplatí Češi taky za jídlo v restauracích nebo ubytování v hotelích - ve srovnání s dalšími zeměmi Evropské unie je Česko čtvrtou nejlevnější zemí. Nejdražší služby jsou na Islandu, kde si lidé zaplatí zhruba třikrát více než u nás. Regionální Deník ale upozorňuje, že srovnání vychází z dat ještě před koronavirovou krizí. Po znovuotevření totiž hotely i restaurace musely ceny snížit a návštěvnost se pohybuje mezi třiceti a padesáti procenty oproti stavu před krizí, řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Na klesající útraty v restauracích upozornil i projekt Evropa v datech. Podle něj před koronavirovou krizí utráceli lidé v hospodách v průměru 15 850 korun na hlavu ročně. Hlavní ekonom České spořitelny Davida Navrátila ale řekl, že během karantény došlo k prudkému propadu a lidé utráceli o polovinu méně než v loňském roce.

Svaz obchodu a cestovního ruchu žádá snížení DPH na potraviny. ‚O tom neuvažuji,‘ řekla Schillerová

Číst článek

Právo

Krajský soud v Plzni možná znovu otevře případ živnostníka Josefa Čady. Případu si všímá středeční deník Právo. Čadu v roce 1948 poslal do vězení mimořádný lidový soud, protože údajně spolupracoval s německými fašisty během druhé světové války. Syn odsouzeného muže ale podal návrh na obnovu řízení. Objevily se totiž nové důkazy, podle kterých byl proces vykonstruovaný.

Josef Čada měl podle obžaloby hlásit německým úřadům například absenci svých zaměstnanců nebo porušování pracovního řádu. Čada ale u soudu uvedl, že zprávy posílal, protože musel úřadům podávat pravidelná hlášení. Lidový soud ho ale obvinil za zločin proti státu a poslal ho na tři roky do přísného vězení. Jak zjistil deník Právo, v případu se objevily nové svědecké výpovědi pamětníků. Ty tvrdí, že Čada například pomáhal protiněmeckému odboji nebo posílal potravinovou pomoc vězňům v koncentračních táborech.

Podle advokáta Karla Plicky se důkazy objevily až po skončení trestního řízení, proto rodina žádá o obnovení procesu. Plicka doplnil, že šlo o vykonstruovaný proces, aby Čadovi mohla KSČ vzít majetek. Předseda plzeňského soudu Jan Špeta uvedl, že o návrhu na obnovu řízení bude soud jednat nejdříve v září.

Gabriela Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme