Výběr z médií: menší, ale kvalitní úroda vína, mizející pole a sady i klesající počet mrtvic

V českém tisku se ve středu dočtete, že úroda vinné révy je v Česku letos nižší než obvykle. Vinaři sklidili o 15 procent méně než loni, většina se ale shoduje na tom, že kvalita bobulí bude vysoká, píše regionální Deník. Podle Hospodářských novin ubývají ovocné sady a taky pole na pěstování brambor. Pro sadaře totiž pěstování jablek, broskví nebo i rybízu přestává být výnosné. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úroda vinné révy je v Česku letos nižší než obvykle. Vinaři sklidili o 15 procent méně než loni, většina se ale shoduje na tom, že kvalita bobulí bude vysoká, píše regionální Deník (ilustrační foto) | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

Mf Dnes

Čtvrtina českých dětí trpí nadváhou, 16 procent je dokonce obézních. Vyplývá to z průzkumu dětských praktických lékařů, o kterém píše Mf Dnes. Z průzkumu je zároveň zřejmé, že se situace oproti předchozím letům skokově zhoršila. Důvodem je nedostatek pohybu dětí během protikoronavirových lockdownů.

Ženy českého sportu promluvily o děsivých komentářích od ‚fanoušků‘. Zažívají stalking i vyhrožování

Číst článek

Regionální Deník

Úroda hroznů vinné révy je v Česku letos nižší než obvykle. Informuje o tom regionální Deník. Vinaři sklidili o 15 procent méně než loni, většina z nich se ale shoduje na tom, že kvalita bobulí bude vysoká. Prospělo jim totiž mimořádně slunné a suché počasí v září. Většina vinařů má už letošní úrodu sklizenou a podle Svazu vinařů bude letošní ročník patřit k těm zajímavějším. Některé hrozny napadla ušlechtilá šedá hniloba a to může dát základ vínům vyšší kvality. Vinaři se taky shodují, že hrozny mají nižší kyselost a vyšší cukernatost.

Deník N

Deník N ve svém středečním vydání píše o sexuálním obtěžování českých roztleskávaček při sportovních událostech. Deníku se dokonce podařilo získat vyjádření některých z nich, dívky nejčastěji slýchají poznámky týkající se jejich vzhledu, urážky a některé zažily i pronásledování. Nepříjemné narážky pocházejí nejen od mužů ale i od žen.

Mrtvici ročně podlehne 9000 lidí, víc než čtvrtina zbytečně. Na riziko upozorňuje v Praze tramvaj

Číst článek

Lidové noviny

Počet případů cévních mozkových příhod v Česku klesá. Zjistily to Lidové noviny z údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Oproti roku 2016 se počet případů snížil o 16 procent. Důvodem je modernější léčba a taky lepší prevence. Deník ale upozorňuje, že náklady se na léčbu neustále zvyšují.

Hospodářské noviny

V Česku ubývají ovocné sady a taky pole na pěstování brambor, dočtete se o tom v Hospodářských novinách. Pro sadaře totiž pěstování jablek, broskví nebo i rybízu přestává být výnosné. Můžou za to nízké výkupní ceny od obchodních řetězců, které pěstitelům mnohdy ani nepokryjí náklady. Český statistických úřad upozorňuje, že meziročně počty polí osázených bramborami klesly zhruba o tisíc hektarů. Obdobně ubývají i ovocné sady.

Adéla Paruchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme