Výběr z médií: výstavby vodních nádrží, zdražování elektřiny i vzestup kyberkriminality běhen pandemie

S trvajícím rizikem sucha plánuje ministerstvo zemědělství výstavbu dalších vodních nádrží, většina z nich je však stále v nedohlednu. Téma pro regionální Deník. Cena elektřiny bude i nadále růst, varují Hospodářské noviny. Kyberkriminalita byla v loňském roce na vzestupu, útokům nahrál i přesun mnoha lidí na home office, píše pondělní Deník N. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrada je jako zdroj pitné vody veřejnosti normálně nepřístupná. Den otevřených dveří se konal na závěr projektu Českého rozhlasu Týden vody.

Ministerstvo zemědělství počítá s vybudováním až 86 nádrží, píše regionální Deník | Foto: Jiří Šeda | Zdroj: Český rozhlas

Regionální Deník

I když v posledních týdnech více prší, riziko sucha v Česku stále přetrvává. Upozorňuje na to regionální Deník. Úřady kvůli tomu plánují výstavbu vodních nádrží, většina z nich je ale stále v nedohlednu. Příprava trvá až 20 let a samotné stavební práce další desetiletí. Podle ochránců přírody je ale potřeba budovat spíše mokřady a vodu zadržovat přirozeně v krajině.

Klimatické modely byly podhodnocené, dnešní stav měl u nás nastat až v roce 2040, hodnotí klimatolog

Číst článek

Podle Deníku mají vědci obavy, že se klima změní dřív, než se nádrže postaví a pak už nebudou stačit. Ministerstvo zemědělství počítá s vybudováním až 86 nádrží. Dlouhodobě je podle něj největší sucho na Rakovnicku a jihu Morav. Úředníci tam proto loni začali s výkupy pozemků pro nádrže Vlachovice na Zlínsku a Senomaty a Šanov na Rakovnicku.

Hospodářské noviny

Elektřina zdražuje. Všímají si toho Hospodářské noviny. Domácnosti i firmy za proud zaplatí desítky procent navíc a příští rok by ceny mohly růst ještě výrazněji. Důvodem je drahá elektřina na trzích. Ta s dodávkou na příští rok se minulý týden prodávala za 77 eur - v přepočtu za 2000 korun za jednu megawatthodinu.

A ceny elektřiny na trzích se budou podle Hospodářských novin nejspíš zvyšovat i dál. Je to kromě jiného i očekáváním, že jí bude příští rok nedostatek potom, co Německo úplně odstaví své jaderné elektrárny. A roli v růstu cen hrají i rekordně drahé emisní povolenky. Ty si musí elektrárny kupovat za každou tunu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší.

‚Instituce tu jsou pro občany, ne naopak.‘ Datový novinář vysvětluje, proč se obrátil na Ústavní soud

Číst článek

Mf Dnes

Za posledních 10 let lidi v Česku policii nahlásili ztrátu minimálně 2500 zbraní. Tématu se věnuje deník Mf Dnes, který uvádí, že jen do konce června letos policie eviduje 133 ukradených nebo ztracených zbraní. Nejvíc v Praze. Většinou jde o pistole s ráží 9 milimetrů, které pak můžou skončit na černém trhu.

Kolik ztracených a ukradených zbraní se nakonec podaří najít, policie ale neeviduje. A nevede ani statistiku o tom, jestli někdo ztracenou zbraň následně použil k trestné činnosti. Zbraně se ztrácejí i policistům. Za posledních 10 let evidují 9 ztracených služebních zbraní a 11 ukradených, píše deník Mf Dnes.

Deník N

Práce z domova nahrála hackerům. To je titulek pondělního vydání Deníku N. Ten píše, že kyberkriminalita byla loni na vzestupu. Počty hackerských útoků vzrostly oproti roku 2019 zhruba o čtvrtinu. A podle Národní centrály proti organizovanému zločinu za to mohla i špatně chráněná data lidí, kteří pracovali kvůli koronaviru z domova.

Z důvodu neznalosti online prostoru často podle Deníku N sdíleli lidé chráněné informace na veřejných serverech. Komunikovali také přes nezabezpečené sítě. Jejich data pak skončila třeba ve schránkách typu Uložto.cz.

Pletichy při zakázkách i zneužití pravomoci. Policie navrhuje obžalovat dvě osoby z ministerstva práce

Číst článek

E15

Pracovníků v bankovním sektoru ubývá. Píše o tom deník E15. Během pandemie koronaviru opustilo tuzemské banky na 1100 zaměstnanců a aktuálně jich tak v oboru pracuje nejméně od roku 2015, celkem 40 500. Důvodem je, že se bankovní služby digitalizují a pobočky uzavírají. Deník E15 navíc upozorňuje, že v oblasti financí je ohrožená až polovina pracovních pozic.

Právo

Počty dětských úrazů loni po několika letech poprvé klesly. Zdravotnické statistiky sleduje deník Právo V péči lékařů minulý rok kvůli poraněním hlavy, zápěstí nebo třeba kotníku skončilo přes 165 tisíc dětí, což je o 20 procent méně než v roce 2019. Podle největší české pojišťovny VZP je to tím, že děti kvůli koronaviru méně sportovaly a nechodily do školy.

Nejvíc úrazů si děti způsobily v září, červnu a o letních prázdninách a častěji lékaři ošetřovali taky chlapce než děvčata. Náklady na lékařskou péči se loni snížily o tři procenta - zhruba na 543 tisíc korun.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme