Výběr z médií: extrémní výkyvy počasí, prohlídka stavby železničního tunelu i popularita lehkých piv

Extrémní výkyvy počasí budou ve střední Evropě stále častější, změnit se tak musí i systém předpovědi počasí. Téma pro deník Mf Dnes. V sobotu se veřejnosti otevře stavba železničního tunelu Mezno na Táborsku. Informuje o tom server Zdopravy.cz. A regionální deník se věnuje lehčím pivům - jejich popularita mezi Čechy totiž v poslední době roste. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatické modely pro střední Evropu předpovídají častější výskyt intenzivních srážek, píše deník Mf Dnes (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mf Dnes

Opakované výkyvy počasí budou ve střední Evropě častější. Tématu se věnuje sobotní vydání deníku Mf Dnes. Klimatické modely pro region předpovídají četnější suché epizody i počasí s intenzivnějšími srážkami. Změnit se tak musí záchranné systémy i předpověď počasí.

O víkendu se opět vrátí silné bouřky. Výstraha meteorologů platí pro většinu České republiky

Číst článek

Lidé žijící nedaleko vodních toků nebo pod kopcem musí například počítat s velkou vodou. Všude pod 600 metrů nad mořem můžou přijít nepříjemně vysoké teploty, a naopak v jiných částech roku může na silnicích způsobovat problémy mrznoucí déšť. V zastavěném území je hrozbou třeba i padající materiál při vichřicích, vypočítává rizika klimatických extrémů deník Mf Dnes.

Zdopravy.cz

Správa železnic otevře v sobotu veřejnosti stavbu tunelu Mezno na Táborsku, píše server Zdopravy.cz. Rychlíky mezi Prahou a Českými Budějovicemi budou v obou směrech zastavovat i ve stanici Střezimír, kde prohlídka modernizované trati Sudoměřice – Votice začíná.

Tunel Mezno je 840 metrů dlouhý a návštěvníci si ho budou moct projít od 10.00 do 17.00. Z nádraží ve Střezimíru bude návštěvníky k tunelu odvážet minibus. Všechny prohlídky budou ve skupinách s doprovodem a budou komentované, popisuje server Zdopravy.cz.

Deník

Lehká piva jsou podle regionálního Deníku v kurzu. Osmistupňové pivo oslovuje vodáky i cyklisty. Většinou se slabší piva s dvěma až čtyřmi procenty alkoholu dělají ve stylu ale. U ležáků používají pivovary víc aromatický chmel.

Nemoc covid-19 zvláště ohrožuje pacienty s virem HIV. Podle nové studie je riziko úmrtí vyšší až o 30 procent

Číst článek

Vzestup obliby slabých piv potvrzuje i prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Slabší piva jsou na výrobu levnější a zrají kratší dobu. Pro sládky ale může být výroba lehkého piva s intenzivní chutí náročnější, řekl regionálnímu Deníku Šuráň.

Lidové noviny

Jaro strávené kvůli pandemii v obýváku vzalo lidem ochranu před spálením, které může odstartovat rakovinu kůže. Upozorňují na to Lidové noviny. Zhoubným melanomem ročně onemocní na 3500 Čechů.

K větší opatrnosti a ochraně při slunění letos vyzývá například Česká lékárnická komora. Její prezident Aleš Krebs vysvětluje, že kvůli karanténám a lockdownům lidé trávili na jaře méně času venku a jejich tělo si tak nevytvořilo dostatečné zásoby pigmentu. Ten má důležitou ochrannou funkci právě v letních měsících, upozorňují Lidové noviny.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme