Výběr z médií: lékaři testují nový lék na Alzheimerovu chorobu, v Ústí nad Labem dostanou 5G internet

Ústí nad Labem bude díky vysokorychlostnímu 5G internetu testovat autonomní vozy v běžném provozu. Píše o tom sobotní regionální Deník. V motolské nemocnici budou neurologové zkoušet nový lék proti Alzheimerově chorobě, informují Lidové noviny. Deník MF Dnes se věnuje tomu, že se obchodní řetězce začínají víc zajímat o zacházení se zvířaty před porážkou. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy v důchodovém věku

Většině pacientů s Alzheimerovou chorobou je 75 až 89 let (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Deník

Ústí nad Labem je jedním z pěti měst v Česku, které bude mít od poloviny příštího roku k dispozici vysokorychlostní internet páté generace. S informací přichází regionální Deník. Díky takzvanému 5G internetu se Ústí bude moct zapojit například do testování autonomních vozů v běžném provozu.

Vedení města se ve spolupráci s Inovačním centrem Ústeckého kraje přihlásilo do soutěže 5G pro pět měst. Pořádala ji ministerstva průmyslu a pro místní rozvoj.

Lidové noviny

Čeští neurologové otestují nový lék proti Alzheimerově chorobě. Informují o tom sobotní Lidové noviny. Během dvou let lékaři ověří, jestli dochází ke zpomalení nebo úplnému zastavení úbytku nervových buněk. Přípravek budou testovat příští rok ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole.

Lidí s Alzheimerovou chorobou v Česku přibývá. Od roku 1990 se počet pacientů zdvojnásobil. Z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik vyplývá, že nemocných, kterým byla přímo diagnostikována, je zhruba 150 tisíc. Většině pacientů je 75 až 89 let.

U bývalých fotbalistů je větší riziko neurologických onemocnění, potvrdil britský výzkum

Číst článek

Mf Dnes

Obchodní řetězce se začínají víc zajímat o zacházení se zvířaty před porážkou. To je téma deníku Mf Dnes. Původem masa se zabývá stále víc lidí, zejména těch, kteří nakupují potraviny přes internet.

Třeba obchodní řetězec Penny Market se rozhodl zavést vyšší animal welfare standardy. Šéf kvality Petr Baudyš tvrdí, že v tomto ohledu navrhli novou příručku, kterou konzultovali s veterinárními experty.

Podle deníku vyžaduje řetězec nad rámec zákona například krmení selat a telat především přírodním mlékem, odstavení selat od matky nejdřív po 28 dnech života, odrohování telat jen se znecitlivěním a zkrácení doby přepravy na jatka.

Právo

Speleologové v Moravském krasu objevili podzemní dóm. Píše o tom deník Právo. Jeskyňáři v dómu nalezli velký sál i několik postranních chodeb. Pod sálem je ještě 25 metrů k hladině spodní vody, speleologové se proto domnívají, že objeví i další prostory.

Ivana Růžičková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme