Výběr z médií: nedostatek vývojářů počítačových her, pravidla čerpání dovolené nebo úspěch pražské zoo

České deníky a zpravodajské servery se v soboru věnují hlavně následkům čtvrtečních ničivých bouřek. Regionální Deník ale také upozorňuje, že české herní společnosti se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Deník Právo zase připomíná, jaká jsou pravidla pro čerpání dovolené. A Mladá fronta Dnes upozorňuje na narození prvního mláděte ježury australské v pražské zoologické zahradě. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítačová hra (ilustrační foto) | Foto: ExplorerBob | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Regionální Deník

České herní společnosti vydělávají miliardy korun, chybí jim ale kvalifikovaní pracovníci. Tématu se věnuje regionální Deník. Jen za loňský rok obrat tuzemského herního průmyslu stoupl meziročně o 17 procent na 5 miliard a 300 milionů korun.

Asociace českých herních vývojářů přitom očekává desetiprocentní růst i v letošním roce. Přitom ještě loni na jaře odhady optimistické nebyly a počítaly dokonce s šedesátiprocentním propadem oproti roku 2019. Regionální Deník ale popisuje, že herní průmysl nijak zásadně neovlivnila vládní protikoronavirová omezení. Karantény a omezené sportování navíc lidi víc dostávali před obrazovky.

Bulánci se vrací a ,téměř jistě‘ se dostanou i do mobilů. Tvůrci oblíbené hry vybrali za den 1,5 milionu

Číst článek

Podle předsedy asociace vývojářů Pavla Baráka ale úspěch českých studií nelze přičítat jen pandemii. Roli hraje taky jejich individuální úspěch. Třeba po hrách Beat Saber, Arma III a Kingdom Come totiž byla celosvětová poptávka. Deník píše, že na tuzemském trhu je teď akutní nedostatek programátorů, grafiků nebo animátorů. Herní studia proto pracovníky hledají v zahraničí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu herním firmám radí, aby pro získání kvalifikovaných zaměstnanců ze zemí mimo Evropskou unii využívaly takzvané Programy ekonomické migrace.

Právo

Deník Právo v sobotu připomíná, jaká jsou pravidla pro čerpání dovolené. Zaměstnanci firem mají nárok na čtyři týdny volna, u státních zaměstnanců je délka dovolené pět týdnů. Podle zákoníku práce určuje dobu dovolené zaměstnavatel. V některých případech ale pracovníkům musí vyhovět.

Dovolenou třeba nesmí nařídit na dny, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti. A musí taky například vyhovět pracovnici, která chce dovolenou čerpat tak, aby jí navazovala hned na skončení mateřské dovolené. V některých případech ale zaměstnavatel může zaměstnance z dovolené odvolat. Pak ale musí hradit náklady, které tím člověku na dovolené vznikly, upozorňuje Právo.

Cestovatelská mapa Evropy: kde vás čeká karanténa, a kam vás naopak pustí po první dávce očkování?

Číst článek

Firmy můžou dovolenou zkrátit zaměstnancům, kteří do práce bez omluvy nechodí. Právo píše, že nová pravidla od ledna platí u nevyčerpané dovolené v daném roce. Převést si totiž Češi můžou už jen takovou část dovolené, na kterou mají nárok nad minimální čtyři týdny. Zaměstnavatel navíc nemá povinnost žádosti vyhovět.

Mladá fronta Dnes

Pražská zoologická zahrada se raduje z prvního mláděte ježury australské, všímá si toho Mladá fronta Dnes. Mládě se narodilo před 81 dny, teprve dva týdny je ale mimo vak své matky. Pokud se ho podaří odchovat, bude to podle ředitele zoo Miroslava Bobka velký úspěch.

Australské ježury se v minulém století podařilo v celé Evropě odchovat jen jednou. V tomto století je zatím odchovaly jen tři zoologické zahrady. Za odchované se mládě považuje až v době, kdy přestane být odkázané na mateřské mléko a přejde na pevnou potravu. To může trvat zhruba devět měsíců, vysvětluje Mladá fronta Dnes.

Zoo v Praze ježury chovala už v letech 1954 až 2004. Znovu se do zahrady vrátily před deseti lety. Mladá fronta Dnes doplňuje, že starobylé ježury sice patří mezi savce, vykazují ale ještě řadu plazích znaků. Jde třeba o kloaku a snášení vajec. Bobek taky upozorňuje na jejich mimořádně dlouhý jazyk nebo nestálou tělní teplotu.

Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme