Výběr z médií: chybějící zahraniční pracovníci, cesta dodávky se zvířaty i škody způsobené kormoránem

V českém tisku se v pondělí dočtete, že v zemědělství nebo stavebnictví chybí zahraniční pracovníci. Pandemie a protikoronavirová opatření snížily jejich počet v Česku a některým znemožnily do země přijet, píše Deník N. Mezi evropskými městy v minulém týdnu podle Mf Dnes cestovala dodávka plná zvířat ze zoologických zahrad. Hromadný transport a výměnu zajišťovala Zoo Jihlava. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V zemědělství nebo stavebnictví chybí zahraniční pracovníci, informuje Deník N (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidové noviny

Poslanci na prosincové schůzi projednají návrh zákona o hromadných žalobách. Lidové noviny připomínají, že vládní předloha se ve sněmovně dostane na řadu až po devíti měsících čekání. Hromadné žaloby u spotřebitelských sporů by lidé mohli začít podávat od začátku roku 2022. Jedno společné řízení má lidem ušetřit čas i peníze. Hromadnou žalobu vůči jednomu podnikateli bude muset podat nejméně deset lidí s podobným nebo stejným nárokem. Za spotřebitele je podle návrhu budou moct podat i neziskové organizace.

Česko možná zavede hromadné žaloby u spotřebitelských sporů, návrh podpořila vláda

Číst článek

Deník N

V zemědělství nebo stavebnictví chybí zahraniční pracovníci, informuje Deník N. Pandemie a protikoronavirová opatření snížily jejich počet v Česku a některým znemožnily do země přijet. Podle firem a pracovních agentur vláda problém dostatečně neřeší. Ministerstvo vnitra tvrdí, že situace je teď stabilizovaná. Poptávka po méně kvalifikované práci ve srovnání s loňským rokem vzrostla o čtvrtinu. Situace je horší hlavně kvůli omezením příjezdu pracovníků z ciziny.

Mf Dnes

Mezi evropskými městy v minulém týdnu cestovala dodávka plná zvířat ze zoologických zahrad. Hromadný transport a výměnu zajišťovala Zoo Jihlava. V Mf Dnes se dočtete, že zvířata po cestě různě nastupovala a vystupovala. Třeba pásovec zvládl přesun z Brna až do skotského Edinburghu. V dodávce jelo vždy minimálně pět až deset zvířat, do Česka se jich nakonec vrátila asi dvacítka. Ta teď bude žít v jihlavské, pražské a plzeňské zoo.

Regionální Deník

Průměrný věk narkomanů v Česku stoupá, upozorňuje na to regionální Deník. Podle vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka mají současní padesátníci mnohem víc zkušeností s drogami, než měli stejně staří lidé před třiceti lety. Terénní pracovníci upozorňují, že současná protiepidemická opatření ještě zhoršila situaci mezi závislými.

‚Užívají cokoliv, co se jim povede sehnat.‘ V Česku došly drogy, narkomani obtížně shánějí náhradu

Číst článek

Hrot

Ministerstva a poslanci se dohadují o tom, kdo má platit škody způsobené kormoránem. Podle týdeníku Hrot stát od ledna do srpna proplatil rybářům nebo vlastníkům lesů 75 milionů korun na náhradách za škodu způsobenou chráněnými živočichy. Největší podíl na tom má právě opeřený predátor. Ve statistikách je i přesto, že od roku 2013 mezi chráněné druhy nepatří.

Právo

Věřitelům se nelíbí návrh na zkrácení doby oddlužení, dočtete se v deníku Právo. Česká asociace věřitelů upozorňuje, že podle navrhovaných podmínek by neplatiči s milionovým dluhem stačilo k oddlužení 72 tisíc korun. Podle asociace by zákonodárci měli aspoň výrazně zpřísnit podmínky splácení.

Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme