Výběr z médií: rostoucí poptávka po zlatě, odkládaná těhotenství nebo komplikace chytré karantény

Krize kolem pandemie koronaviru způsobila výrazné zvýšení poptávky po zlatě, lidé tak chrání své úspory. To je téma středečního deníku E15. Ženy odkládají plánovaná těhotenství, lékaři je však uklidňují, píše Deník N. A zkušební provoz chytré karantény zatím vázne, hygienici jej kvůli technickým problémům nemohou plně využívat, informuje Mladá fronta Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé nákupem zlata chtějí chránit své úspory, píše deník E15 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Pandemie koronaviru způsobila po celém světě zvýšenou poptávku po zlatě i nedostupnost zlatých slitků a mincí, informuje deník E15. Tuzemští obchodníci zaznamenali až čtyřistaprocentní nárůst tržeb, cena zlata v korunách totiž dosáhla rekordní hodnoty – více než 43 tisíc za unci.

Koronavirus v Česku ochromil 90 procent automobilového průmyslu, třetina firem zastavila výrobu

Číst článek

Investoři po celém světě chtějí v době krize nákupem zlata chránit svoje úspory, uvádí pro deník E15 Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky, která obchoduje s drahými investičními kovy. Podle Libora Brůna z Golden Gate CZ lidé nakupovali především jednorázové zlato za více než jeden milion korun.

Nedostatek zlatých cihliček a mincí, které jsou populární mezi drobnými zákazníky, způsobila rostoucí poptávka a zároveň problémy s výrobou. Řada zpracovatelů zlata či mincoven snížila nebo zcela zastavila produkci kvůli karanténě, vysvětluje situaci deník E15.

Deník N

Přestože lékaři ubezpečují nastávající matky, že nemoc covid-19 pro těhotenství znamená stejné riziko jako běžná chřipka, některé ženy uvažují nad odkladem porodu, upozorňuje Deník N. Zdravé ženy, které chtějí rodit přirozeně, lékaři nijak neodrazují. Otěhotnění v této době by si podle nich měly rozmyslet především starší ženy, u nichž je riziko komplikací vyšší.

Nemáme dostatek ochranných pomůcek, varují dětští lékaři. Rodičům radí neodkládat plánovaná očkování

Číst článek

Deník N dodává, že i Centra asistované reprodukce neprovádějí od poloviny března umělá oplodnění. K běžnému provozu se chtějí vrátit po uvolnění opatření. Například v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě pokračují jen v konzultacích a vyšetřování párů s poruchou plodnosti.

Na klinice reprodukční medicíny ve Zlíně počet umělých oplodnění klesl v březnu na polovinu, ubylo zájemkyň českých, klinika ale především přišla o všechny zahraniční pacientky. Od dubna se však ve Zlíně chtějí zase k běžnému provozu vrátit. Ředitel kliniky David Rumpík v Deníku N vysvětluje, že pro některé pacientky, které usilují o vlastní dítě několik let, je další odsouvání problematické.

Mf Dnes

Projekt chytré karantény v Jihomoravském kraji zatím vázne, hygienici údajně vzpomínkové mapy nevyužívají, píše středeční Mladá fronta Dnes s odvoláním na spoluautory projektu ze sdružení Covid19.cz.

Systém spočívá v získávání údajů o pohybu nakažených lidí pomocí mobilních operátorů a bankovních transakcí, připomíná deník. Operátoři se ptají, zda není někde chyba, protože dosud od nich nikdo data nežádal, cituje deník spoluautora projektu Ondřeje Tomase.

Boj proti koronaviru v rukou armády. ‚Její úloha je u chytré karantény stěžejní,' říká Prymula

Číst článek

Hygienici však s kritikou nesouhlasí. Obrany se dočkaly jak od hlavní hygieničky Jarmily Rážové, tak i šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška. Nicméně podle šéfa jihomoravské hygieny Davida Křivánka odběry na základě speciálních vzpomínkových map skutečně nezačaly. Kvůli technickým problémům se spustí až během tohoto týdne Vyšetřování epidemiologů se tak prozatím nezměnilo.

Právo

Obchody, pekárny a cukrárny hlásí těsně před Velikonocemi menší zájem o tradiční pečivo a sladkosti, píše deník Právo. Lidé se totiž kvůli vládním opatřením ohledně koronavirové nákazy chystají na skromnější oslavy a o pečivo na pultech nemají takový zájem jako v předchozích letech.

Pekaři a cukráři podle deníku Právo hlásí, že se letos prodává méně mazanců, vek na chlebíčky nebo jiných tradičních sladkostí. Zákazníky prý příliš neosloví ani slevy.

Optimističtější jsou naopak maloobchodní řetězce, podle nich začal zájem lidí v posledních dnech narůstat. Například v Tescu lidé nakupují hlavně pečivo, naopak perníčky a čokoládová vajíčka pro koledníky zůstávají spíš ležet. Ti totiž kvůli vládnímu nařízení nebudou letos moct chodit na tradiční pomlázku.

Julie Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme