Výběrové řízení na dodavatele registračních značek se vypíše, až se schválí zákon

Dodavatel registračních značek - brněnská společnost HICON ročně inkasuje podle dostupných informací od ministerstva dopravy 200 milionů korun. Majitel firmy Bamaz Zbyněk Pařízek upozorňuje na údajně nevýhodnou smlouvu ministerstva dopravy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registr vozidel v Praze

Registr vozidel v Praze | Foto: Filip Jandourek

Firma Bamaz, která mimo jiné vyrábí registrační značky pro Velkou Británii, by podle Pařízka dodala značky o polovinu méně, za 100 milionů korun. Ministerstvo dopravy ale na nabídku nereaguje.

„Ministerstvo vědělo, že cena je pěkná, vzorky pěkný, ale tím to skončilo. Nijak se k tomu nevyjádřili a zatím se jen čeká na výběrové řízení, které má být po schválení novely zákona 56,“ říká Pařízek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli majitel firmy Bamaz Zbyněk Pařízek a náměstek ministra dopravy Ivo Toman

Podle náměstka ministra dopravy Ivo Tomana by měl zákon projít poslaneckou sněmovnou a senátem v prvním čtvrtletí příštího roku.

„Poté jsme ihned připraveni vypsat velké otevřené výběrové řízení, kam se kdokoliv z uchazečů, kteří mají zájem vyrábět poznávací značky, může přihlásit,“ říká Toman.

Smlouva, podle které stát objednává a platí výrobu značek, je z roku 2001. Byla uzavřená na objem 12 milionů značek. Smlouva ale vypršela v roce 2010.

„A protože se pořád čekalo, že se připraví nový zákon 56 a poté se vypíše výběrové řízení, tak jak se nám mění ministři, čas běží, v přípravě se na zákoně 56 zpozdili. Já jsem rád, že se mi za mého působení podařilo konečně teď na jaře prosadit tento zákon. Doufám, že to ve sněmovně a senátu rychle projde tak, aby se zákon co nejdříve narodil, vyšel ve sbírce a ihned vypíšeme výběrové řízení,“ slibuje Toman.

V Belgii dostane řidič od státu jen jednu značku

Vydávání registračních značek je v Belgii částečně v režii federálních úřadů a částečně soukromníků. Majitel auta dostane od státu jednu tabulku a druhou si musí obstarat na vlastní náklady.

Tuto službu nabízejí třeba i zámečnictví nebo opravny bot ve stanicích bruselského metra.

„Zákazníci, kteří ke mně přicházejí, vědí, že jen u mě dostanou ještě ten samý den poctivou plechovou desku se svojí značkou. Kvalita je zaručena. Ty moje nejsou jako ty francouzské plastové, co dlouho nevydrží,“ říká jeden z výrobců, majitel obchodu přímo naproti federálnímu úřadu pro registraci vozidel.

Stát může za registrační značky ročně ušetřit až sto milionů korun

Číst článek

V obchodě sice prodává potraviny, papírnické zboží i alkohol, ale na vývěsním štítu se skví obrovský nápis: Poznávací značky - cenová bomba.

Za vydání značky zaplatí motorista vlastně dvakrát. Jednou ministerskému úřadu za tabulku zadní, to je 20 eur, tedy asi 500 korun. Druhou přední značku si musí nechat vyrobit sám. Zmíněný prodejce má cenu také 20 eur.

Kdo by si chtěl kombinaci písmen a čísel sám vybrat, musí si hodně připlatit. Taková značka na přání stojí 1000 eur, tedy asi 25 tisíc korun.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme