Vybírání pokut od zahraničních řidičů bude jednodušší, vznikne Národní kontaktní místo

Vybírat pokuty od zahraničních řidičů za přestupky spáchané v Česku by mělo být jednodušší. Ministerstvo dopravy tento týden uzavřelo rámcovou smlouvu se státním podnikem Cendis. Ten by měl vytvořit Národní kontaktní místo, díky kterému by české úřady měly přístup k jednotnému registru dopravních přestupků spáchaných v zemích EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní policisté pořádají preventivní akce pro děti. S třeťáky z Brné na Ústecku kontrolovali řidiče | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Cizinci spáchají až 15 procent přestupků, které zachytí dopravní kamery, odhadoval loni v srpnu šéf odboru dopravněsprávních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. „Zkrátka nejsme schopni zjistit provozovatele vozidla, takže jsou nepostižitelní,“ uvedl.

Jen v Praze za první polovinu roku 2015 zaznamenali 25 tisíc přestupků řidičů aut se zahraničními registračními značkami. Evropská směrnice, která umožňuje přeshraniční vybírání pokut, přitom platí už dva roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vybírání pokut od zahraničních řidičů by se mělo zjednodušit. Hostem ČRo byl ministr dopravy Dan Ťok

„Ministerstvo dopravy v minulosti úspěšně 10 let blokovalo propojení našeho systému se systémy v zahraničí,“ tvrdí ministr dopravy Dan Ťok (ANO) s tím, že při svém nástupu do funkce si toto téma vzal jako prioritu.

Národní kontaktní místo pro přeshraniční výměnu dat v souvislosti se spáchanými přestupky by mělo podle něj vzniknout do konce roku. Umožní českým i zahraničním úřadům při kontrole nebo registraci on-line prověřovat identitu majitele řidičského průkazu, původ, typ, provozovatele kontrolovaného vozidla nebo informace o dopravcích, kteří působí na území EU.

Ministr Ťok ale upozornil, že zřízení Národního kontaktního místa neznamená, že si úřady informace už v současné době nevyměňují.

„My jsme do systému EU už připojení. Takže jak my už můžeme zjišťovat řidiče ze zahraničí, kteří u nás udělali přestupek, tak i naši řidiči, kteří udělali přestupek v zahraničí, tam mohou být stíháni,“ upozorňuje.

Ministr také připomněl, že k systému se ČR zavázala už v roce 2004. „A ten funguje mezi všemi zeměmi EU. My jsme jedna z posledních zemí, která se do systému v současné době připojuje,“ dodává Ťok.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme