Novinář: Nelžete, že jste neříkal, že má Ondráček zvážit rezignaci. ‚Přehrajte si to,‘ odpovídá Filip

Na tiskové konferenci po jednání Výkonného výboru KSČM čelil předseda komunistů Vojtěch Filip nařčení od několika novinářů, že neříká pravdu. Podle nich Filip uvedl, že by Zdeněk Ondráček (KSČM), který nehlasoval pro novou menšinovou vládu Andreje Babiše (ANO), měl zvážit setrvání ve výboru. Tato slova ale o pár hodin později popřel.

Praha (Aktualizováno: 17:45 13. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Zdeněk Ondráček a předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: ČT24 | Zdroj: ČT24.cz

„Měl by zvážit své působení v orgánu, ale nikoho nevylučuji, odpovědnost musí vyvodit on sám osobně,” cituje server Novinky.cz vyjádření Vojtěcha Filipa z pátečního dopoledne.

Jen o dvě hodiny později na tiskové konferenci ale Filip uvedl, že nikdy neřekl, že má Ondráček zvážit členství ve Výkonném výboru.

Přepis z diskuze mezi novináři a Filipem:

 • Novinářka: Zůstáváte dál členem Ústředního výkonného výboru?
 • Z. Ondráček: Nikdo ani o tom nemluvil, že bych neměl být členem Ústředního výkonného výboru.
 • Novinář: O tom mluvil váš předseda tady s novináři, že byste měl zvážit rezignaci.
 • Z. Ondráček: To se zeptejte soudruha předsedy.
 • Novinářka: Pane předsedo, takže tam nepadlo, že by měl pan Ondráček opustit...
 • V. Filip: Nikdo takový návrh nepředložil. Nehlasovalo se o tom a já jsem tady vysvětloval, a požádal bych kolegu Kopeckého, aby tady neříkal věci, které jsem neřekl. Já jsem řekl, že u nás platí delegační princip, že o tom nerozhoduje Výkonný výbor, ale naopak okres a kraj. Takže rád bych, aby tyto věci nebyly manipulovány.
 • Novinářka: Pane předsedo, to není manipulace. Vy jste řekl, že by pan Ondráček měl zvážit setrvání ve výkonném výboru. To není manipulace, to jsou vaše slova.
 • V. Filip: Ne... To takhle není. Znovu opakuji, že jsem tady vysvětloval ten princip a že je na něm, jestli rezignuje. Jinak je to věcí toho, kdo deleguje. A tak to je. Já jsem to řekl a nikdo to nenavrhl. A já si myslím, že tak je to správně.
 • Novinář: Pane předsedo, vy jste tady říkal, že má pan Ondráček zvážit rezignaci. Já jsem se vás ptal, když to zváží a když to zváží tak, aby nerezignoval, jestli ho můžete odvolat nebo ne. A vy jste řekl, že ho samozřejmě nemůžete odvolat. Takže, prosím, nelžete, že jste neříkal, že má zvážit rezignaci.
 • V. Filip: Já jsem nic takového neříkal. A já nelžu, tak si to přehrajte, co jsem vám říkal...
 • Z. Ondráček: Já do toho zasáhnu. Ano, já jsem zvážil své setrvání ve výkonném výboru a na této pozici dál trvám. Projednám to na svém krajském výboru, který mě sem delegoval.

Poslanec Ondráček na výboru vysvětloval, že nehlasoval pro vládu z osobních důvodů. „Kdy jsem se zcela neztotožnil s tím, jak znělo programové prohlášení,“ uvedl.

„V oblasti bezpečnosti je mnoho problémů, které se podle mě neřeší. Jedno zásadní bezpečnostní téma jsem otevřel i dnes na VV ÚV a ještě během prázdnin budu iniciovat svolání výboru pro bezpečnost. Během jednání nikdo nenavrhl, že bych měl rezignovat na své členství ve VV ÚV ani ÚV strany. Naopak byl jsem potvrzen jako garant bezpečnostní problematiky strany,“ napsal později na svém facebookovém profilu.

Ondráčkovo vysvětlení čtěte v článku „Ondráčkovo vysvětlení, proč nepodpořil vládu: Zcela jsem se neztotožnil s programovým prohlášením“.

Šéf KSČM znovu kritizoval Ťoka

Filip také kritizoval dění v Českých drahách, kdy ministr dopravy Dan Ťok za ANO odvolal z devítičlenné dozorčí rady jejího předsedu Milana Ferance z ANO a další čtyři členy. Zopakoval, že bude tlačit na odchod ministra Ťoka z funkce. Zda to bude mít účinek, nechtěl komentovat.

Potřebujeme profesionální manažery, řekl ministr dopravy Ťok a odvolal několik členů dozorčí rady Českých drah

Číst článek

„Nemyslím si, že věci, které mají být řešeny od roku 2033 a mají být spuštěny v roce 2023, by měla Česká republika v rámci liberalizace řešit už v roce 2018. Považuji to za naprosto předčasné a nemístný tlak na krajské samosprávy," řekl novinářům během zasedání výkonného výboru KSČM.

Změny podle něj povedou k tomu, že si budou muset kraje zařizovat dopravu na železnici samy.

„Já v každém případě nesouhlasím s jeho krokem, který míří k destabilizaci národního dopravce," uvedl později Filip s tím, že o věci chce jednat s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem.

S Ťokem se Filip už sešel v posledním červnovém týdnu, ale konzultovali podle něj pouze pořadí priorit resortu. Znovu má s šéfem resortu schůzku naplánovanou na příští týden.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme