Výbuch v chemičce u Litvínova způsobil milionové škody. Sníží se i kapacita zpracovávání ropy

Škody po výbuchu v areálu chemičky u Litvínova, při němž se minulý týden zranili čtyři lidé, jsou v řádech desítek milionů korun. Oprava potrvá dva až tři týdny, informoval mluvčí skupiny Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Při opravě se částečně sníží kapacita zpracování ropy. „Na dostupnosti pohonných hmot na čerpacích stanicích se ale toto krátkodobé omezení neprojeví,“ uvedl Kaidl.

Litvínov (Mostecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemičkou u Litvínova otřásl výbuch

V Litvínově minulý týden vybuchla chemička | Zdroj: HZS Ústeckého kraje

Podle společnosti byla na vině exploze, která se odehrála minulý týden v noci na čtvrtek, technická závada na hydrokrakovací jednotce. Při výbuchu se zranili čtyři lidé, jeden z nich velmi vážně.

S vyšetřováním příčin události začala policie se zástupci hasičů v pátek. Policie vyšetřuje událost pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Chemičkou u Litvínova otřásl výbuch. Hasiči mají požár pod kontrolou, čtyři lidé jsou zranění

Číst článek

K výbuchu vyjelo devět jednotek hasičů ve středu ve 22.55. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Měření v okolí kvůli možnému úniku škodlivých látek do okolí bylo podle hasičů negativní.

Vážná nehoda se v chemickém areálu v Záluží naposledy stala v srpnu 2015. Po úniku propylenu nastaly výbuchy a začalo hořet na etylenové jednotce. Rozsáhlý požár likvidovaly stovky hasičů, muselo být evakuováno víc než 3000 lidí a škody byly miliardové. Nikdo se nezranil. Obžalovaní byli dva zaměstnanci, soud je nakonec obžaloby z ohrožení z nedbalosti zprostil.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv.

Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme