Při výbuchu v chemičce v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí. Příčina nehody se vyšetřuje

  • Při výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou ve čtvrtek dopoledne zemřelo šest lidí.
  • Dva zranění byli transportováni do nemocnic v Praze se středně těžkými zraněními. Oba jsou mimo ohrožení života.
  • Výbuchu podle starosty předcházelo čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty.
  • Podle krizového řízení města firma pravděpodobně nedodržela technologický postup.
  • Další výbuchy nehrozí, obyvatelé města nejsou ohroženi.

Sledovali jsme online Kralupy nad Vltavou (Aktualizováno: 17:15 22. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve čtvrtek dopoledne se v Kralupech nad Vltavou odehrála jedna z největších tragédií v průmyslových provozech na území Česka za posledních 50 let. Vyžádala si šest obětí, dva lidé byli zraněni.

V areálu místní chemičky explodovala tankovací nádrž v distribučním terminálu; výbuch nedoprovázel požár. Do vzduchu ani do vody neunikly nebezpečné látky. Podle zástupců města předcházelo explozi čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty, při kterém mohl být porušen technologický postup, firma Unipetrol, která kralupskou rafinerii vlastní, to ale nepotvrdila. Další nebezpečí podle ní nehrozí.

Oběťmi nicméně nejsou zaměstnanci Unipetrolu, ale dodavatelské firmy. „Při výbuchu bohužel došlo k úmrtí pracovníků dodavatelských firem, chceme proto vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým," uvedl generální ředitel Unipetrolu Krzysztof Zdziarski.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Mimořádná událost podle firmy nemá souvislost s plánovanou odstávkou rafinerie - největší v její historii - která měla začít v úterý. Dočasně ale zastavila distribuci pohonných hmot přes silniční terminál v Kralupech nad Vltavou.

Na místo bylo vysláno pět jednotek záchranářů a vrtulníky z Prahy a Liberce. Na zásahu se podílely i dvě profesionální, jedna dobrovolná a dvě podnikové jednotky hasičů.

Zasedání krizového štábu

Zranění byli převezeni do nemocnic v Motole a v Praze na Vinohradech. Jeden má popáleniny druhého stupně na deseti procentech těla, druhý devastující poranění obličeje. Oba jsou mimo ohrožení života, do dnešního odpoledne se jejich stav nezměnil. Vinohradská nemocnice po explozi aktivovala takzvaný traumaplán, který počítá s příjmem většího počtu pacientů. Ještě před polednem jej odvolala.

Podle mluvčího Unipetrolu Pavla Kaidla zasedá krizový štáb. Svolání městského ani krajského štábu nebylo nutné. Zástupkyně mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová řekla, že neunikly nebezpečné látky do vzduchu ani do vody.

Soustrast rodinám obětí vyjádřila řada politiků včetně prezidenta Miloše Zemana, soustrastný telegram zaslal Zemanův slovenský protějšek Andrej Kiska. Ministr průmyslu Tomáš Hüner (za ANO) uvedl, že jde o největší tragédii za poslední desítky let. Ubezpečil, že ČR nehrozí výpadek v zásobování trhu palivy. Za velké neštěstí označil z Bruselu událost premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). „Ta chemie občas je taková, ale tam asi selhal lidský faktor," míní. Ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že bude požadovat precizní kontroly, aby se podobným událostem předcházelo.

Nejtragičtější exploze od 60. let

Neštěstí je jedním z nejtragičtějších výbuchů v průmyslových objektech v České republice od 60. let a druhou nejtragičtější explozí v Česku za posledních 30 let. V roce 1967 zemřelo sedm lidí při výbuchu v Blanických strojírnách ve Vlašimi, v roce 1974 zahynulo při požáru po výbuchu v Chemických závodech v Záluží u Mostu 15 lidí, další dva zemřeli v nemocnici. Výbuch v teplárně v Brně - Špitálce o rok později zahubil čtyři lidi, dalších 24 bylo zraněno, 14 z nich zraněním později podlehlo.

Kvůli výbuchu v kralupské rafinerii aktivovala nemocnice v Praze na Vinohradech takzvaný traumaplán. Očekávala příjezd více pacientů. Později byl traumaplán ukončen. 

dp, mos, dbr, sap, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme