Případ výbuchu granátu ve Vyškově: vojenská policie ho odložila, nezjistila příčinu exploze

Vojenská policie v polovině května odložila případ výbuchu granátu ve Vojenském výcvikovém prostor Březina na Vyškovsku, ke kterému došlo loni v říjnu. Vyšetřovatelům se jednoznačně nepodařilo prokázat příčinu předčasného výbuchu granátu. Server iROZHLAS.cz o tom ve středu informovala mluvčí vojenské policie Nikola Hájková. Při výbuchu byli zraněni tři vojáci.

Vyškov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská policie v polovině května odložila případ výbuchu granátu ve Vojenském výcvikovém prostor Březina na Vyškovsku, ke kterému došlo loni v říjnu (ilustrační foto) | Foto: Michal Olbert | Zdroj: Armáda České republiky

„Policejní orgán vojenské policie dne 15. 5. 2020 odložil trestní věc podezření ze spáchání přečinů těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a obecné ohrožení z nedbalosti, kterých se měl dopustit neznámý pachatel,“ informovala server iROZHLAS.cz Hájková.

Granát URG - 86 | Foto: S92 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

K výbuchu došlo 21. října loňského roku při výcviku házení granátů. „V prostoru Vojenského výcvikového prostoru Březina došlo při odhodu granátu URG-86 k jeho předčasné iniciaci, kdy házejícímu vojákovi z povolání bylo tímto vybuchlým granátem způsobeno devastující zranění pravé horní končetiny,“ přiblížila Hájková s tím, že další dva cvičící utrpěli střepinová zranění na různých částech těla.

Vojenská policie si nechala zpracovat lékařské i balistické posudky a vyslechla podle mluvčí i řadu svědků. I tak se ale nepodařilo jednoznačně určit, proč granát předčasně vybuchl. „K tomu mohlo dojít jak v důsledku technické závady, tak v důsledku úmyslné či neúmyslné chybné manipulace házejícího s tímto granátem,“ vysvětlila.

Proto vojenská policie nemohla zahájit stíhání konkrétní člověka, a případ tak odložila.

Vojenský prostor Březina leží nedaleko vyškovské vojenské akademie, která jej používá k výcviku.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme