VIDEO: Jak mohl vypadat výbuch v dole na Karvinsku. Podívejte se na simulaci polského institutu

Polský Hlavní hornický institut (Główny Instytut Górnictwa) v pátek zveřejnil video počítačové simulace důlního výbuchu metanu. Podobně mohlo vypadat čtvrteční vzplanutí metanu v dole ČSM Sever v obci Stonava na Karvinsku. Během exploze zemřelo 13 horníků - 12 Poláků a jeden Čech - a další zůstává v kritickém stavu v nemocnici.

Doporučujeme Katovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hornický institut je polská státní instituce pro výzkum těžebního průmyslu se sídlem ve slezských Katovicích. Spadá pod ministerstvo energetiky.

Babiš chce stejné odškodnění pro Čechy i Poláky. Premiéři obou zemí navštívili místo důlní tragédie

Číst článek

K výbuchu v dole ČSM Sever došlo ve čtvrtek, zatím si vyžádal 13 mrtvých. Celkem tři horníci zůstávají v nemocnici, jeden v kritickém stavu. Podle báňského úřadu musela být koncentrace metanu 4,5násobná proti předpisům, uvedl mluvčí České báňské správy Bohuslav Machek.

Místo tragédie navštívil v pátek dopoledne český premiér Andrej Babiš, už před ním dorazil jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki. Babiš považuje za spravedlivé, aby příbuzní polských horníků, kteří v dole zemřeli, byli odškodněni stejně jako rodina zemřelého Čecha.

Záchranné práce byly přerušeny kvůli nebezpečné situaci v místě výbuchu, informovala Česká televize. Podařilo se vytáhnout pouze tělo jednoho horníka, zbylých 12 zůstává na místě, kde hoří a je tam špatná viditelnost. Četa buduje zátarasy a hasí požár dusíkem. Podle České televize rozhodne báňský úřad až na začátku roku, kdy se budou moct záchranné týmy vrátit na místo, aby vyprostily zbývající těla.

lac, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme