Rumunská ambasáda: Pět ze šesti obětí výbuchu v Kralupech byli naši občané

Pět ze šesti obětí čtvrtečního výbuchu v kralupské chemičce byli rumunští občané. Oznámilo to v pátek podle agentury AFP rumunské ministerstvo zahraničí. Zástupci rumunské ambasády v Praze navštívili také dvě pražské nemocnice, které pečují o dvě osoby zraněné při neštěstí, aby zjistili, zda Rumuni nejsou i mezi nimi. V pátek pokračuje vyšetřování příčin výbuchu.

Praha/Bukurešť (Aktualizováno: 11:33 23. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah hasičů po výbuchu v chemickém závodu v Kralupech nad Vltavou | Zdroj: SŽDC

„Počet rumunských občanů, kteří zahynuli následkem tragické události, se zvýšil na pět,“ oznámilo v pátek ministerstvo. Předtím podle AFP hovořilo o úmrtí tří Rumunů při explozi.

Obě nemocnice, motolská a vinohradská, kde jsou hospitalizovnáni zranění, zatím informace o jejich národnosti neupřesnily. Stav pacienta ve vinohradské nemocnici, který utrpěl popáleniny druhého stupně na deseti procentech těla, je podle Hany Vránové z tiskového oddělení stejný jako ve čtvrtek večer.

„Pacient je stabilizován a stále hospitalizován na Klinice popáleninové medicíny,“ sdělila Vránová. Hospitalizován zůstává i pacient s devastujícím poraněním obličeje, který byl převezen do Fakultní nemocnice v Motole.

Vyšetřování čtvrtečního výbuchu tankovací nádrže v kralupské chemičce patřící koncernu Unipetrol pokračuje. Policisté a hasiči od pátečního rána znovu ohledávají epicentrum výbuchu, informoval mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Při výbuchu v chemičce v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí. Příčina nehody se vyšetřuje

Číst článek

Policisté podle mluvčí Markéty Johnové vyslýchají svědky a zjišťují, zda nebyly porušeny předpisy. „Zjišťujeme, zda nedošlo k porušení předpisů, nařízení nebo protiprávnímu jednání,“ dodala Johnová. Vyšetřování podle ní policistům pravděpodobně zabere celý páteční den.

Příčina exploze, která stala se jednou z největších tragédií v tuzemských průmyslových provozech za posledních 50 let, zůstává podle policie a hasičů zatím neznámá. Vyčíslena zatím nebyla ani vzniklá škoda.

„Našim vyšetřovatelům a kriminalistům se zatím nepodařilo vše zadokumentovat a řádně ohledat. Předpokládám, že dnešní den na tom opět budou pracovat. Nedokážu ale říct, zda to dnes zvládnou," uvedl v pátek mluvčí hasičů Svoboda.

Starosta Kralup Petr Holeček se v pátek kvůli události sejde s vedením společnosti Unipetrol, které kralupská rafinerie patří. Očekává informace o možné příčině i provedených opatřeních. „Čekám na zprávu Unipetrolu, mám domluveno s vedením, že sem dnes přijde. Čekáme na potvrzení důvodu, proč to vzniklo, a jaká byla opatření ze strany majitele," řekl Holeček v pátek.

Výběr neštěstí, pří nichž v posledních 25 letech zahynulo na území Česka více cizinců

 8 zahraničních obětí

  • Při požáru pražského hotelu Olympik 26. května 1995 zemřelo osm hostů - tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec.

6 zahraničních obětí

  • V Lounech se 1. dubna 2002 po výbuchu elektrického bojleru zřítila čtyřpodlažní panelová budova hotelu Oharka. V ruinách zemřelo šest členů polské rodiny.
  • Šest lidí ze Slovenska zahynulo při nehodě autobusu na dálnici D1 u Domašova na Brněnsku, která se odehrála 13. prosince 2004. Do linkového autobusu, který vyjížděl z odpočívadla u motorestu Devět křížů, zezadu narazil kamion pro přepravu automobilů.
  • Šest britských vojáků zahynulo v troskách vrtulníku, který se zřítil u letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku 9 září 2004. Vrtulník Lynx, který se účastnil česko-britského cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), po dopadu na zem shořel. Podle svědků stroj zavadil o elektrické vedení.

5 zahraničních obětí

  • Při důlním otřesu v dole Lazy na Karvinsku zhruba 700 metrů pod zemským povrchem zemřelo sedm horníků, z toho pět Poláků. Tragédie se stala 11. března 2004.
  • Pět mužů zahynulo po srážce tří aut na silnici nedaleko Chotěšova na Plzeňsku 12. října 2004. Mezi mrtvými byli občané Litvy, Ukrajiny a Ruska.
  • Pět Poláků zahynulo 30. září 2006 při srážce osobního vozu s kamionem, který stál v odstavném pruhu, na rychlostní komunikaci v Prostějově. Všichni členové posádky osobního auta na místě zemřeli.
  • Nehoda na rychlostní silnici R46 u Prostějova připravila 9. února 2011 o život šest lidí včetně dítěte, z toho pět cizinců.
  • Při výbuchu tankovací nádrže v areálu chemických výrob v Kralupech nad Vltavou 22. března 2018 zemřelo šest lidí a dva další se zranili. Pět ze šesti obětí výbuchu v Kralupech byli Rumuni.

ČTK, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme