Při výbuchu munice ve vojenském prostoru Libavá zemřel jeden voják, osm lidí je zraněných

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá vybuchla zatím blíže neurčená munice. Informovala o tom v pondělí na sociální síti X armáda. Jeden člověk zemřel, osm lidí je zraněných, informuje mluvčí ministerstva obrany. Událost řeší vojenská policie. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyloučila sabotáž, podle ní jde o tragickou událost. Černochová zamířila na místo výbuchu a zraněné vojáky navštívila v nemocnicích.

Aktualizujeme Libavá (Aktualizováno: 18:26 17. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Libavé se ukrajinští vojáci cvičí na boje v zákopech

Ve vojenském prostoru v Libavé vybuchla munice (ilustrační foto) | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Podle Černochové se tragédie stala ve chvíli, kdy vojáci likvidovali munici. Výbuch nepřežil jeden voják, zraněných je osm lidí, z toho sedm vojáků a jeden občanský zaměstnanec.

Armáda si nově ‚sáhne‘ na informace o řidičských či zbrojních průkazech. Pomůže jí to plánovat obranu

Číst článek

„Máme informaci, že nikdo ze zraněných, kteří jsou v této nemocnici, nejsou v ohrožení života. Všichni si přejeme, aby byli propuštěni co možná nejdříve bez nějakých vážných následků. Jako ministryně obrany vyjadřuji nejhlubší účast rodině zesnulého vojáka,“ řekla novinářům ministryně před Vojenskou nemocnicí Olomouc.

Podle primáře chirurgie Vojenské nemocnice v Olomouci Miroslava Najdekra utrpěli vojáci střepinová poranění, tři již byli propuštěni do domácí péče.

Výbuch nastal krátce po 11.00 v prostoru trhací jámy Čermná. Munice vybuchla při plánovaném výcviku pyrotechniků, všichni zasažení byli příslušníky Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí.

Mluvčí armády Magdalena Dvořáková k nehodě po poledni uvedla: „Snažíme se jim (vojákům) co nejrychleji poskytnout pomoc, proto teď na místě zasahují dva vrtulníky letecké záchranné služby. Na místě je také vojenská policie, která situaci řeší.“

Vojenský výcvikový prostor se nachází na území Olomouckého kraje. Nehoda život v obci Libavá nijak neovlivnila. „Zjišťovali jsme si informace a není to pro obec ohrožující. Nestalo se to v úplné blízkosti obce,“ uvedl pro iROZHLAS.cz místostarosta Libavé Petr Novák.

Před třemi lety vybuchla munice také v bývalém výcvikovém prostoru v Brdech. Dva vojáci utrpěli těžká zranění, když čistili prostor dopadové plochy Kolvín. Těžce zraněný voják po dvou týdnech podlehl zraněním, explozi přežil pyrotechnik ze ženijního pluku v Bechyni.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme