V areálu Čepra na Kroměřížsku vybuchla cisterna, obří zásobníky na pohonné hmoty nebyly ohroženy

V areálu Čepra v Loukově na Kroměřížsku v pondělí odpoledne vybuchla a vzňala se autocisterna, od ní chytily další dvě. Požár se rozšířil i na výdejní zařízení pohonných hmot. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl předseda představenstva Čepra Jan Dospiva. Oheň hasiči dohasili večer. Podle mluvčí Čepra Lenky Svobodové žádná ze čtyř obřích nádrží na skladování pohonných hmot, které se v areálu nachází, nebyla ohrožena.

Aktualizováno Loukov (Kroměřížsko) (Aktualizováno: 19:19 10. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch skladů Čepra v Loukově | Foto: Roman Verner

Na místě zasahovalo více než 100 hasičů. „Hoří ropné produkty,“ řekla novinářům po šestnácté hodině mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Na místě podle ní byla chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm a vypomáhal i Olomoucký kraj. „Taktéž byly zasaženy i výdejní lávky pohonných hmot. Okolní nádrže a technologie nejsou zasaženy ani nijak ohroženy. Pouze došlo k explozi a požáru jedné autocisterny a od toho chytly další dvě autocisterny,“ uvedla mluvčí.

Výbuch v areálu Čepra nastal kolem 16:00. Zraněn byl jeden člověk. Výši škod odhadl Jan Dospiva na 50 milionů korun. Sklad Loukov teď bude uzavřen.

Požár skladu pohonných hmot Čepro v Loukově na Kroměřížsku. | Foto: Omelka Josef | Zdroj: ČTK

'Obří čerpací stanice pro autocisterny'

„Požár se týká výdejního terminálu pro autocisterny, který je o něco větší než výdejní stojany pro osobní automobily na čerpací stanici,“ dodala Svobodová.

Čepro provozuje v Loukově i čtyři obří skladovací železobetonové nádrže na pohonné hmoty, každá z nich má kapacitu 35 000 metrů krychlových. Všechny zásobníky jsou podle Svobodové zcela v pořádku. „Nedošlo rozhodně k žádnému požáru nádrže na skladování pohonných hmot,“ řekla vpodvečer serveru iROZHLAS.cz mluvčí Čepra Lenka Svobodová.

Na místě byli zástupci Čepra, vedení společnosti a bezpečnostních složek, kteří dohlíželi na řádné prošetření příčin vzniku požáru. Vyšetřovatelé se na místo požáru vrátí v úterý

Z původní zprávy hasičů nebylo zjevné, o jaké nádrže se jedná. „Vybuchly, zatím z neznámých příčin, čtyři nádrže pohonných hmot, dvě z toho hoří a jsou ohroženy další nádrže, které se v místě nacházejí. Zraněn byl lehce jeden člověk,“ sdělila odpoledne Radiožurnálu mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Dým z požáru byl viditelný až ze zhruba 30 kilometrů vzdáleného Zlína. Starosta Loukova Antonín Zlámal (kandiduje v komunálních volbách jako nestraník za STAN) řekl, že nebylo zapotřebí evakuovat obyvatele. Silnice do areálu je uzavřená. „Jsme neustále v kontaktu s policií, hasičským záchranným sborem a neustále to konzultujeme i s vedením Čepra. Informace poslední jsou takové, že celé Čepro bylo evakuované,“ řekl Zlámal.

„Informovali jsme rozhlasem, aby lidi nevětrali a nechodili se dívat do blízkosti Čepra, protože víme, že je to jedna z největších zásobáren v republice,“ dodal. Dým z požáru jde ale opačným směrem na obec Osíčko.

Na událost reagovala na facebooku i radnice v sousední Bystřici pod Hostýnem. „S ohledem na současné povětrnostní podmínky nehrozí obyvatelům Bystřice pod Hostýnem bezprostřední nebezpečí, přesto doporučujeme uzavřít okna a omezit větrání místností. Město také upozorňuje, že doprava ve směru na Loukov a Valašské Meziříčí může být omezena, přesměrována nebo úplně zastavena,“ uvedlo město na profilu.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan řekl, že zraněný člověk utrpěl popáleniny v oblasti hlavy a zlomeniny nohou. „Jeho zranění je středně vážné, je mimo ohrožení života,“ uvedl Olšan. Zdravotníci muže převezli do zlínské nemocnice.

Mezi Bystřicí pod Hostýnem a Kunovicemi-Loučkou nejely kvůli události vlaky, hasiči však po několika hodinách povolili obnovení provozu.

Čepro začalo v roce 2011 v Loukově provozovat nové skladovací nádrže, jež tehdy zdvojnásobily dosavadní skladovací kapacitu areálu. Umožnily navýšení státních hmotných rezerv pohonných hmot na 120 dní.

Každá nádrž má průměr 50 metrů a na výšku 22 metrů. Jsou to největší nádrže na pohonné hmoty v Česku. Kromě nich jsou v areálu podle webu Čepra desítky dalších, výrazně menších nádrží.

Čepro, které má na starosti státní rezervy ropy a ropných produktů, má sklady na vícero místech České republiky.

haf, jsv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme