Praporčík podlehl vážným zraněním, která utrpěl při výbuchu munice v Brdech

Voják, který byl v červenci zraněn při výbuchu munice v chráněné krajinné oblasti Brdy, v úterý zemřel. Na twitteru o tom informovala Armáda České republiky. Druhý zraněný byl propuštěn do domácího ošetřování. Vojáci byli zraněni při asanačních pracích na dopadové ploše Kolvín, kde dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. Případ vyšetřuje vojenská policie.

Plzeň (Aktualizováno: 12:01 3. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyrotechnická asanace (ilustrační foto) | Foto: facebook 15. ženijní pluk Bechyně | Zdroj: Armáda ČR

„Praporčík V. K., příslušník 15. ženijního pluku, který utrpěl vážná zranění při asanačních pracích v Brdech, bohužel v úterý 3. srpna 2021 následkům zranění podlehl,“ uvedla armáda.

K výbuchu munice v prostoru bývalé dopadové plochy Kolvín v Brdech došlo 20. července krátce po desáté hodině. K výbuchu došlo při asanačních pracích armády. Dva vojáci, kteří patřili do 15. ženijního pluku Bechyně, se přitom zranili.

„Šetření vojenské policie stále běží a ve věci byla nařízena soudní pitva. Zatím je těžké odhadnout, kdy vyšetřování skončí, protože probíhající expertízy nějakou dobu trvají. Stále čekáme na výsledky,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí vojenské policie Nikola Rimkevič Hájková.

„Oba utrpěli těžká zranění. Jeden utrpěl devastační zranění končetin. Ten byl letecky transportován do Fakultní nemocnice Lochotín. Druhý muž utrpěl popáleniny části hrudníku a horní končetiny. Byl pozemní cestou při vědomí také transportován do Fakultní nemocnice Lochotín,“ upřesnila v den výbuchu pro server iROZHLAS.cz mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

Asanace Brd

Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 po povrchu čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13 000 hektarů asi 10 000 kusů nevybuchlé munice.

Z velké části šlo o poválečnou dělostřeleckou, raketovou a tankovou munici. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2400 hektarů lesa.

Podle Dvořákové se stále provádí hloubkový pyrotechnický průzkum na bývalých dopadových plochách. V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince.

Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách. Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek.

Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.

hyh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme