V platnost vešel zákon o odškodnění týkající se výbuchů munice ve Vrběticích

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj si budou moci rozdělit odškodnění ve výši téměř 700 milionů korun za následky výbuchů munice z roku 2014. Zákon, který to umožňuje, vstoupil v sobotu v platnost. Nároky musí lidé i obce a kraj uplatnit do 30. června.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muniční sklady, Vrbětice

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj si budou moci rozdělit odškodnění ve výši téměř 700 milionů korun za následky výbuchů munice z roku 2014 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kvůli omezením po výbuchu dvou muničních skladů mohou požádat o náhradu škody Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a Slavičín. Pětice obcí může dostat zhruba 309,5 milionu korun. Zlínský kraj pak může obdržet 59 milionů korun. Částky vycházejí podle zdůvodnění z podílů kraje a těchto obcí na celostátních daňových výnosech.

Nový rok přináší změny některých zákonů: zvýšení odměn pěstounům i SMS zprávy na tísňové linky

Číst článek

Mezi obyvatele by stát mohl rozdělit podle odhadů kolem 291 milionů korun. Podmínkou je trvalé bydliště v některé z obcí. Lidé o peníze mohou žádat ministerstvo vnitra. Zákon vymezuje tři období mezi 16. říjnem 2014, tedy dnem exploze prvního skladu, a 13. říjnem 2020 jako dnem ukončení zásahu s rozdílnými denními částkami na obyvatele 300 korun, 100 korun a 20 korun. V případě města Slavičín zákon částky krátí s výjimkou lidí z místní části Divnice.

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Zásah složek integrovaného záchranného systému trval skoro šest let a odškodnění by mělo podle autorů zmírnit snížení kvality života, které vznikalo různými omezeními. „Úprava jednorázového odškodnění dotčených obcí a jejich obyvatel cestou přijetí zákona je jedinou možností, jak v současné době zajistit možnost rychlé nápravy, neboť standardní cesty náhrady škody jsou velmi obtížné,“ uvedli již dříve zákonodárci.

Odškodnění nemá podléhat zdanění. Lidé ale zároveň ztratí nárok na případné další náhrady škody podle jiných právních předpisů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme