Výbuch na Staroměstském náměstí není objasněn ani po dvaceti letech

Před dvaceti lety ve středu 2. června 1990 vybuchla na Staroměstském náměstí trhavina. Dosud největší teroristický útok v Česku, při němž bylo zraněno celkem 18 lidí, se policistům nikdy nepodařilo objasnit. Výbuch byl vysvětlován jako teroristický akt stoupenců starého režimu, který měl zastrašit občany před nadcházejícími volbami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstské náměstí s Týnským chrámem

Staroměstské náměstí s Týnským chrámem | Foto: Jana Šustová

Incident na Staroměstském náměstí 2. června 1990 zůstal v České republice naštěstí ojedinělou událostí. Vyšetřovacích verzí bylo několik. Od stoupenců bývalého režimu, který chtěl zastrašit lidi před blížící mi se volbami až po duševně nemocného člověka.

„Mohlo to být dílo nějakého pomatence, který provedl akt, aniž tím cokoli sledoval. A to hrozí nejen České republice i nadále. Takové lidi odhadovat je téměř nemožné,“ uvedl na Rádiu Česko Andor Šándor, bývalý ředitel polistopadového Vojenského zpravodajství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výbuchu z roku 1990 a současné hrozbě terorismu jsme na Rádiu Česko hovořili s Andorem Šándorem, bývalý ředitelem Vojenského zpravodajství.

Podle něj je diskutabilní i to, zda současný kamerový systém v Praze by pomohl stoprocentně odhalit pachatele útoků. „Zda naše policie a systém vyhodnocování získaných údajů z kamerových systémů je dostatečný, o tom bych si dovolil trochu pochybovat,“ dodal.

Pokud by došlo k podobnému teroristickému útoku v současnosti, společnost by podle něj měla trochu problém s takovým útokem se vyrovnat. Otázkou by podle něj bylo, jak vážné by byly následky a kdo by stál v pozadí.

„Pokud by to byli například lidé z teroristické organizace Al Káida, tak by to byla věc, která by ve společnosti udělala větší otřesy, než kdyby šlo o dílo pomatence,“ uvedl.

Hrozba teroristických útoků od islámských fanatiků

Teroristický čin v roce 1990 byl spjatý s přelomovou společenskou změnou, tentokrát má ta hrozba jiné ideologické kořeny. Podle Šándora je hlavní problém daný českou zahraničně-politickou orientací.

„A především naší účastí v misích v Afghánistánu. Jako reakcí na to se můžeme stát cílem teroristických útoků především islámských fanatiků. Nejsme někde v pomyslném žebříčku na čelném místě, ale tuto eventualitu nesmíme zanedbávat,“ řekl.

Připomněl situaci před čtyřmi lety, kdy bylo v ČR vážné podezření o tom, že může dojít k teroristickému útoku v židovských čtvrtích v Praze.
„Ta hrozba byla poměrně vážná a nikde není psáno, že se nemůže opakovat. Je proto potřeba, aby všechny složky situaci bedlivě sledovaly,“ řekl na Rádiu Česko.

Vojenské zpravodajství včera vydalo svou výroční zprávu za uplynulý rok a podle té zůstává terorismus i nadále významnou hrozbou pro Českou republiku a její spojence.

Teroristické buňky stále více využívají internet pro nábor a výcvik nových členů a počet radikálů náchylných k násilným akcím proti skupinám obyvatelstva v západní Evropě dál poroste, píše se ve výroční zprávě Vojenského zpravodajství .

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme