Ve dvanáctipatrovém domě v Kladně vypukl požár. Jeden člověk zemřel, 14 lidí je zraněných

Dvanáctipatrový panelový dům v části Kročehlavy v Kladně zasáhl v sobotu brzy ráno požár. Jeden člověk zemřel, 14 lidí je zraněných. Policisté, hasiči a záchranáři evakuovali přes sto nájemníků. Předběžná škoda byla podle policie odhadnuta na 30 milionů korun. Příčinou požáru byla nedbalost nebo úmyslné zapálení, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Aktualizováno Kladno (Aktualizováno: 9:47 26. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár panelového domu vypukl před 3.30 v sobotu ráno. „Požár bytu v 11. patře dvanáctipatrového panelového domu v Kročehlavech, ulice Americká,“ oznámili na twitteru policisté.

Původně informovali také o výbuchu, to se ale nakonec podle mluvčího středočeských hasičů Petra Svobody nepotvrdilo. „V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra,“ doplnil Svoboda.

Dvanáctipatrový dům v Kladně zasáhl výbuch a požár. | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Jeden člověk podle nich zemřel, dalšího převezli do nemocnice. V bytě zasaženém požárem byla nalezena žena r. 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž r. 1958, z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován v nemocnici,“ dodali policisté.

Zraněných lidí je ale podle záchranářů 14. „Ošetřili jsme 13 osob, které se nadýchaly zplodin z hoření. Jejich stav by se dal charakterizovat jako středně těžký. Jedna osoba byla vážně popálena, u ní byla nutná intenzivní lékařská péče, včetně připojení na umělou plicní ventilaci. Poté byla transportována do vinohradské nemocnice,“ upřesnila pro Radiožurnál mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerová.

A středočeským hasičům pomáhali také kolegové z Prahy. „K požáru vyjela v rámci mezikrajské výpomoci i jednotka z petřínské stanice s automobilovou plošinou,“ uvedli na twitteru.

Radní Ústeckého kraje chtějí poslat Vejprtům milion na opravu vyhořelé budovy

Číst článek

Policisté, hasiči a záchranáři také museli z domu evakuovat na 115 nájemníků. „Všechny osoby byly z domu evakuovány a bude jim zajištěno náhradní ubytování,“ dodali na twitteru středočeští hasiči.

S evakuací obyvatel domů pomáhaly zhruba dvě desítky policistů.

„Při evakuaci osob se nadýchali zplodin z hoření dva policisté. Ošetřeni byli na místě zdravotníky, nadýchali se kyslíku a dále pomáhali s evakuací osob. Z preventivních důvodů byli následně převezeni do nemocnice,“ uvedli na twitteru policisté.

Čaj a pomoc

Evakuovaní lidé postávali ráno kolem domu, hasiči zajistili teplý čaj a něco k jídlu. Dovnitř zatím nemohou. Tři lidé požádali město o náhradní ubytování, ostatní mají bydlet u příbuzných.

Zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou. Zásah a použití výškové techniky ale podle Svobody značně komplikovala zaparkovaná auta.

Statik v odpoledních hodinách z bezpečnostních důvodů uzavřel vstup a část okolí domu. Policisté nyní budou vyšetřovat, jak k němu došlo. „Dům je v současné době uzavřený a střežen policií. Co bylo příčinou požáru bude předmětem dalšího vyšetřování kladenských kriminalistů,“ sdělila mluvčí středočeských policistů Vlasta Suchánková.

ako, apa, duch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme