Výbuch rozmetal rodinný domek na Znojemsku

Zřejmě několik dní bude trvat odstraňování následků ranní exploze plynu v rodinném domě v Hrušovanech nad Jevišovkou. Dva z jeho obyvatel byli s těžkými popáleninami převezeni do Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, další tři lidé utrpěli zranění lehká. Dům byl při výbuchu prakticky zničen a tlaková vlna navíc poškodila i dvě desítky okolních stavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničený domek v Hrušovanech | Foto: Česká televize

Poslední ohniska požáru likvidovali hasiči ještě po desáté hodině dopoledne. "Postižený domek je v podstatě celý kompletně zničen, navíc tlaková vlna poškodila v okolí nejméně patnáct, možná i dvacet domů, některé v bezprostřední blízkosti mají narušenou statiku", uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru jihomoravského kraje Jaroslav Haid.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Haid o výbuchu

Vyšetřovatelé se kloní k závěru, že v domku explodoval plyn. Zatím ale nevědí, zda výbuch zavinil kotel na zemní plyn, který byl připojen na centrální rozvod, anebo lokální propanbutanový sporák. "Na místě byla nalezena propanbutanová bomba, zatím však nevíme, zda byla příčinou výbuchu", konstatovala policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.

Sedmadvacetiletý majitel domku a jeho o rok mladší manželka byli s vážnými popáleninami a dalšími zraněními převezeni nejprve do znojemské nemocnice. Po prvotním ošetření byli letecky dopraveni na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Další dva mladí lidé, kteří se v době výbuchu nacházeli uvnitř domku, vyvázli se zraněními lehčími. Pátým zraněným je jedenačtyřicetiletý soused, kterého pořezalo roztříštěné okenní sklo.

Domek byl poškozen natolik, že bude muset být v nejbližších hodinách stržen. Materiální škody byly předběžně vyčísleny na více než dva miliony korun.

Snímky z místa výbuchu najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Markéta Kaclová, Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme