Výbuch v Brně má už tři oběti
Výbuch činžovního domu v brněnské Tržní ulici přinesl už třetí oběť. Je jí čtyřletá holčička, po které hasiči dlouho pátrali. Byla poslední z dvaasedmdesáti lidí, kteří v domě žijí, a o jejímž osudu nebylo nic známo. Ze sedmi osob, zraněných při silném výbuchu plynu, jedna starší žena zemřela v nemocnici, dva lidé jsou stále hospitalizováni a čtyři byli propuštěni do domácího léčení. Jeden muž bojuje v nemocnici o život. Před půlnocí nalezli záchranáři v troskách také tělo náhodné chodkyně.
Záchranáři našli v troskách domu v Brně tělo mrtvé čtyřleté holčičky. Počet obětí exploze plynu v činžovním domě v Tržní ulici se tak zvýšil na tři. Záchranáři našlí tělíčko našli v prostoru, kde se v domě vytvořil po zřícení přední části objektu komín. Dítě jím propadlo až do sklepa. Výbuch plynu si tak vyžádal tři oběti.
Šance na to, že by holčička přežila, byly podle mluvčího brněnské policie Zdeňka Lubase minimální. "Už kolem 9. hodiny včera záchranáři, hasiči i lékaři, vyloučili, že by holčička ještě mohla přežít, protože tam byl velký žár, a při požáru vznikají toxiny, navíc spadla z výšky 4. patra, člověk by nepřežil."
Nálezem těla záchranné práce končí. Radnice Brno- Černovice rozhodne o jeho domu. Tržní ulice a nejbližší okolí zničeného domu bude i nadále pro veřejnost uzavřeno, a to až do stržení objektu.
Kvůli výbuchu přišly desítky lidí o střechu nad hlavou a také v podstatě o celý majetek. Ve zničeném domě je 30 bytů. Kvůli jeho narušené statice bylo navíc nutné vyklidit i sousední objekt. Vedení města Brna proto požádalo všechny městské části o okamžité zastavení přidělování bytů podle pořadníků. Potřebuje totiž ubytovat lidi, kteří přišli o své domovy při včerejším výbuchu plynu v brněnské Tržní ulici. Brněnští zastupitelé na zasedání také vyčlenili mimořádnou dotaci šest milionů korun na demolici výbuchem zničeného domu.
Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že si obyvatelé domu delší čas stěžovali na plyn, který je v objektu cítit. Vedení Jihomoravské plynárenské ale trvá na tom, že v průběhu posledních tří měsíců nedostali žádné hlášení, které by se týkalo domu, kde k výbuch došlo. Předseda představenstva Dan Ťok tak reagoval na obvinění, že společnost ignorovala stížnosti obyvatel domu, kteří údajně na problémy opakovaně upozorňovali. Podle Ťoka prověřili už všechny hovory od dubna, teď přijde na řadu další archivovaný materiál. Ten ukáže, jaká byla situace v průběhu celého posledního roku. "Veškerá hlášení, která jdou na náš dispečink, jsou nahrávána a je možno je zpětně sledovat. Kdyby kdokoli zavolal, na každé hlášení vyjedou naši lidé a je o tom záznam. Neí možné, aby to někdo ignoroval. To já naprosto vylučuji."
Podle mluvčího brněnské policie Zdenka Lubase zatím ale nelze říci, zda lze hovořit o trestném činu - o tom rozhodne do třiceti dnů vyšetřovatel: "Budou vyžadována odborná vyjádření do statiků a plynařů. Budeme vyhodnocovat, co bylo hlášeno, jestli tam přijeli, proč nepřijeli v určitém období. Pak zjistíme, zda došlo k zavinění nedbalostnímu anebo třeba úmyslnému, ale zatím nemůžeme mluvit o tom, že někdo bude stíhán."
Brněnské policejní ředitelství ustavilo pro objasnění příčin tragické exploze plynu speciální tým.