Jsem nesmírně zarmoucen, napsal prezident Zeman. Politici vyjadřují soustrast rodinám horníků z ČSM

Prezident Miloš Zeman v pátek dopoledne vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech neštěstí na dole ČSM na Karvinsku. Popřál brzké uzdravení raněným a poděkoval záchranářům, kteří na dole zasahovali. Podobně jako hlava státu se vyjadřují i další politici.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na velitelském shromáždění české armády

Český prezident Miloš Zeman (archivní foto) | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„V tomto adventním čase nás všechny zasáhla tragédie na dole ČSM. Jsem nesmírně zarmoucen ze ztráty lidských životů. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, přeji brzké uzdravení raněným a děkuji obětavým záchranářům,“ uvedl Zeman prostřednictvím svého mluvčího.

Politici: obrovská tragédie

„Chtěl bych v první řadě vyjádřit soustrast pozůstalým po obětech tohoto důlního neštěstí, zraněným bych popřál rychlé uzdravení. Je to samozřejmě obrovská tragédie,“ řekl novinářům v Poslanecké sněmovně vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Babiš chce stejné odškodnění pro Čechy i Poláky. Premiéři obou zemí navštívili místo důlní tragédie

Číst článek

„Teď bude následovat vyšetřování a je potřeba zjistit, zda nedošlo k porušení nějakých bezpečnostních předpisů,“ doplnil.

„Je to samozřejmě obrovská tragická událost v předvánočním čase, já myslím, že to nemůže nechat klidného nikoho. Chtěla bych hlavně vyjádřit hlubokou soustrast všem pozůstalým,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

„Dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast rodinám horníků, kteří zahynuli v dole ČSM na Karvinsku. Zraněným přeji brzké uzdravení,“ napsal na twitteru předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Výbuch v dole ČSM je obrovskou tragédií. Upřímnou soustrast všem pozůstalým, čest památce zemřelých. Modleme se, aby byl počet obětí co nejnižší,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Minuta ticha ve sněmovně

Poslanci uctili v úvodu pátečního jednání sněmovny uctili oběti důlního neštěstí minutou ticha. Poslanec Josef Hájek (ANO) v té souvislosti vyzval poslance i veřejnost k příspěvku do sbírky vyhlášené kvůli pomoci pozůstalým.

Při výbuchu v dole na Karvinsku zemřelo 13 lidí. Koncentrace metanu byla čtyřnásobně vyšší

Číst článek

„Je strašná tragédie, dlouho nepamatuji tolik hornických obětí,“ řekl Hájek, jenž v OKD v minulosti řadu let pracoval. Dodal, že se spojil se Spolkem svatá Barbora, který pomáhá dlouhodobě hornickým sirotkům. „Domluvil jsem se s nimi na vyhlášení sbírky na pomoc rodinách obětí,“ uvedl.

Přispět je možné na bankovní účet 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí. Účet podle něj dostanou k dispozici i poslanci. „My horníci jsme jedna velká rodina a vždy mezi námi byla velká solidarita. Ti lidé fárali na našich šachtách, je jedno, jestli je to Čech, nebo Polák,“ uvedl Hájek.

Na místo neštěstí se vydali český a polský premiér Andrej Babiš (ANO) a Mateusz Morawiecki (PiS). Mezi mrtvými a zraněnými jsou především Poláci. Polský prezident Andrzej Duda z toho důvodu vyhlásil na neděli státní smutek.

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme