Nadace OKD vybrala 2,7 milionu korun pro pozůstalé po hornících, kteří zahynuli v Dole ČSM Sever

Nadace OKD vybrala ve sbírce pro pozůstalé po hornících, kteří před Vánoci zemřeli při neštěstí v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, celkem 2 722 314 Kč. Peníze jednorázově rozdělí mezi manželky, družky a děti horníků. V pátek to oznámila ředitelka nadace Karolína Preisingerová. Další sbírku organizoval Spolek svatá Barbora. Ta skončila už v půlce ledna a pro děti zemřelých horníků se v ní vybralo 4 051 361 korun.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé zapalovali 23. prosince svíčky u vchodu do areálu Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku | Foto: Vladimír Pryček | Zdroj: ČTK

Sbírka skončila ve čtvrtek. Lidé či firmy z Česka i ze zahraničí do ní posílali v průměru 2000 korun. Nejmenší poslaná částka činila dvě koruny, nejvíce, 325 000 korun, poslalo město Ostrava. Další sbírku organizoval Spolek svatá Barbora, skončila už v půlce ledna a pro děti zemřelých horníků se v ní vybralo 4 051 361 korun.

Při výbuchu v dole na Karvinsku zemřelo 13 lidí. Koncentrace metanu byla čtyřnásobně vyšší

Číst článek

Nadace OKD nyní zjišťuje informace o lidech, jimž má peníze rozdělit.

„Potřebujeme zejména zjistit údaje o manželkách, družkách a dětech. To bude mít vliv na výši finančního daru, protože si uvědomujeme, že například náklady čtyřčlenné rodiny jsou mnohem vyšší než u dvoučlenné. Naší společnou snahou je, aby finanční dary byly předány v co možná nejkratším termínu, bez zbytečných časových prodlev,“ uvedla Preisingerová.

Neštěstí v Dole ČSM se stalo loni 20. prosince, když v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem vybuchl metan. O život přišlo 13 horníků, z nichž bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno, jeden stále zůstává v nemocnici. Vynést z dolu se zatím podařilo jen čtyři mrtvé, devět těl dosud zůstává pod zemí.

Mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský v pátek řekl, že do prostorů dolu zasažených výbuchem se stále nikdo nedostal. Prostory jsou uzavřeny speciálními hrázemi a báňští inspektoři tam sfárají, teprve až bude jisté, že tam nehrozí žádné další nebezpečí.

OKD vyplácí odškodné pozůstalým po hornících. Manželky a děti dostanou 240 tisíc korun

Číst článek

Společnost OKD ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex, jejichž zaměstnanci většinou zahynulí horníci byli, už zahájila vyplácení odškodného pozůstalým. Manželky a nezaopatřené děti havířů či rodiče, kteří s nimi žili, dostávají jednorázové odškodnění až 240 000 korun na osobu. Lidé, které horníci živili, budou dostávat také renty.

V dolech na Karvinsku pracuje přes 9000 lidí. Z nich je zhruba 6800 kmenových zaměstnanců OKD a téměř 2500 pracovníků dodavatelských firem. Mezi kmenovými zaměstnanci OKD je několik stovek Poláků, Slováků a některých dalších národností.

Naprostá většina zahraničních zaměstnanců spolupracuje s dodavatelskými agenturami, jde hlavně o Poláky, kteří pracují v těžkých hornických provozech.

OKD je jediným producentem uhlí v České republice. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme