Výbuch v domě ve Frenštátě zabil dva lidi. Hasiči pátrají po dalších pohřešovaných

Dva mrtví a jedenáct zraněných, taková je zatím bilance po výbuchu a následném požáru v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pozdě večer našli hasiči v troskách ostatky druhé oběti neštěstí. Zatím nelze určit totožnost, ani zda se jedná o dospělého, nebo o dítě. Další čtyři lidé se pohřešují, mezi nimi až tři nezletilí. Zatím není jisté, zda byli v době výbuchu v domě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči u domu zdemolovaného výbuchem ve Frenštátě pod Radhoštěm | Zdroj: ČTK

Mezi jedenácti zraněnými by mělo být osm dospělých a tři děti. Dva lidé jsou v kritickém stavu. Kromě obyvatel domu, které popálil oheň nebo se nadýchali kouře, se zranil se i jeden dobrovolný hasič. Záchranáři zraněné převezli k ošetření do nemocnic v Ostravě a Novém Jičíně.

Dům, kde k výbuchu došlo, je panelová kostka se třemi nadzemními podlažími. Požár ho zcela zničil, nejprve se mu propadla střecha, pak další stropy a nakonec museli hasiči strhnout i většinu obvodových zdí. Poté začali zabezpečovat nestabilní části budovy, aby se mohli dostat k případným zraněným.

Psi označili místo, kde by mohli pohřešovaní být

Několik lidí se nadále pohřešuje. Řádné propátraní, které vyloučí či potvrdí, že byli v domě, zatím není možné, podle reakce záchranářských psů se však zdá, že nějací lidé v domě jsou.

„Prohledávání ukázalo, že tam pod tou sutinou pravděpodobně někdo bude. Tři psi se shodli na jednom místě,“ uvedla Naděžda Kramolišová, která se na pátrání podílí.

Výbuch se ozval před čtvrtou hodinou ráno. Na místo vyrazilo celkem 15 hasičských jednotek. Byli evakuováni lidé jak z hořícího domu, tak z okolí.

Hasiči u domu zdemolovaného výbuchem ve Frenštátě pod Radhoštěm | Foto: Silvie Mikulcová

Je pravděpodobné, že demolici domu způsobil výbuch plynu. Svědci na místě uvedli, že slyšeli jednu velkou a pak další menší rány.

Zatím není jasné, kde evakuovaní stráví noc. Původně to vypadalo, že by se obyvatelé okolních domů mohli vrátit do svých bytů už dnes odpoledne, protože jsou však záchranné práce zřejmě náročnější, není jisté, zda se povede obnovit dodávky plynu a elektřiny.

Asi 30 obyvatel dočasně našlo útočiště v prostorách městského úřadu a radnice jim slíbila zajistit náhradní ubytování. Starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová večer Českému rozhlasu řekla, že náhradního ubytování v internátu nakonec využili dva lidé. Město má podle ní připravené i další byty, především pro ty, kteří přišli ve zříceném domě o majetek a budou se časem vracet z nemocnic.

Město zřídilo také krizovou linku, lidé mohou volat na číslo 556 833 111.

Silvie Mikulcová, Stanislav Janalík, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme