Začala demolice poškozeného obytného domu v Lenoře, v říjnu ho zničil výbuch a požár

V Lenoře na Prachaticku začala ve čtvrtek ráno demolice obytného domu zasaženého říjnovým požárem a výbuchem. Likvidace objektu by měla skončit do Vánoc. Práce na demolici by neměly nijak zásadně omezit dopravu na silnici I/39, kterou využívá především kamionová doprava na hraniční přechod s Německem do Strážného. Při říjnovém požáru a výbuchu jeden člověk zemřel a devět se zranilo.

Lenora (Prachaticko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený dům v Lenoře. | Foto: Jan Kopřiva | Zdroj: Český rozhlas České Budějovice

„Dům budeme pomocí techniky rozebírat a postupně odvozíme i suť a odpad z místa,“ řekl Jaroslav Vach z táborské firmy Vitas, která bourání zajišťuje.

Firmu na rozebrání trosek vybral v řízení Jihočeský kraj, který práce zaplatí. Náklady na likvidaci objektu budou téměř milion korun. Výbuch a požár zcela zlikvidoval jeden obytný dům a další dva stejné objekty poničil částečně. Kvůli tomu muselo na čas opustit své domovy 19 lidí.

Policisté a hasiči zjišťují přesné příčiny tragické události. Podle místních požár a výbuch úmyslně založil jeden z obyvatel domu, který v něm zemřel. Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.

Sbírky pro poškozené

Kvůli neštěstí žilo několik lidí z vedlejších obytných domů mimo své domovy řadu týdnů. Obec mezitím zajišťovala opravy poškozených objektů.

„Většina z lidí se už domů vrátila. Někteří ještě se stěhováním čekají, až bude klid po demolici,“ řekl starosta Lenory Antonín Chrapan. Dodal, že všechny byty jsou už opravené.

Likvidace požáru v Lenoře | Foto: Jan Kopřiva | Zdroj: Český rozhlas České Budějovice

Na pomoc uspořádala obec ve spolupráci s organizací ADRA sbírku. „Vybralo se více než 2,7 milionu korun, které jsme rozdělili mezi lidi,“ uvedl Chrapan. Dalších více než půl milionu korun předal poškozeným Jihočeský kraj, který rovněž uspořádal sbírku.

Po říjnové tragédii stále zůstává v nemocnici v pražských Vinohradech jeden člověk s popáleninami. „Moc si přejeme, aby se uzdravil a vrátil se domů,“ uvedl starosta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme