Policie řeší, jestli Hrad skartoval tajnou zprávu k Vrběticím. Chtěla dokument prozkoumat

Pražský hrad skartoval tajnou zprávu o tom, že za výbuchy ve Vrběticích stojí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. To se policie dozvěděla, když chtěla prověřit, jestli jsou na dokumentu od Bezpečnostní informační služby (BIS) určeném prezidentovi Miloši Zemanovi otisky prstů nebo stopy DNA někoho nepovolaného; tedy jestli se s ním neseznamovali lidé, kteří neměli oprávnění. Radiožurnál a Respekt to zjistily ze tří důvěryhodných zdrojů.

Tento článek je více než rok starý.

Exkluzivně Praha (Aktualizováno: 13:56 29. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislav Mynář na tiskové konferenci

Vratislav Mynář na tiskové konferenci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejbližší okolí prezidenta Miloše Zemana nemá náležitou bezpečnostní prověrku, aby se mohlo seznamovat s tajnými materiály – to platí nejen pro poradce Martina Nejedlého, ale i pro kancléře Vratislava Mynáře.

Radiožurnálu a týdeníku Respekt informaci o skartaci dokumentu sdělily tři důvěryhodné zdroje, a to jak z okolí prezidenta a Pražského hradu, tak zdroje blízké vyšetřování.

Pokračování Vrbětic: policie podezřívá pracovníka Imexu, že se před výbuchem sešel se špionem GRU

Číst článek

Šlo o tajnou zprávu o pozadí útoku ve Vrběticích, která popisovala, proč policie podezřívá rozvědčíky ruské GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Prezidentská kancelář ji obdržela loni v dubnu, krátce předtím, než vláda Andreje Babiše (ANO) na základě poznatků Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a tajné služby BIS informace o útocích zveřejnila.

Když kriminalisté podle zdrojů Radiožurnálu a Respektu chtěli vydat utajovaný dokument, tak jim pracovníci odboru analytiky Kanceláře prezidenta republiky (KPR) řekli, že zpráva byla omylem skartována. Mělo se tak stát na konci loňského listopadu.

Mynář: Zajímavé informace

„Ke skartaci se prý asi omylem připletl dokument v utajovaném režimu D (důvěrné, pozn.red.), a to zpráva o Vrběticích,“ uvedl zdroj z prezidentova okolí.

Návštěvu policie v pátek potvrdil i Hrad na svém webu. Krátce poté, co Radiožurnál Mynáře kontaktoval. „V pátek dne 21. ledna 2021 navštívili Kancelář prezidenta republiky příslušníci NCOZ (Kancelář měla zřejmě na mysli 2022, pozn.red.),“ píše se v prohlášení.

V platnost vešel zákon o odškodnění týkající se výbuchů munice ve Vrběticích

Číst článek

Mynář nezpochybnil, že Hrad dokumenty skartoval. Z jakého důvodu k tomu došlo, ale nevysvětlil. „Máte zajímavé informace. Jelikož já tento druh adrenalinového sportu v podobě nezákonných úniků bezpečnostních informací nepěstuji, neboť ctím zákony České republiky, na Vaše dotazy ani náznakem odpovídat nebudu,“ napsal Radiožurnálu kancléř.

Hrad následně v sobotu zveřejnil zprávu, podle které „ve dnech 29. listopadu až 1. prosince 2021 byly skartovány vyřazené utajované písemnosti z minulých let, přes 500 čísel jednacích“. Vše bylo podle Kanceláře prezidenta republiky v souladu s právními předpisy. 

Mynář odmítl, že on by někdy materiály, k nimž nemá přístup, četl. „Osobně jsem se nikdy s materiálem mimo mou bezpečnostní způsobilost nesetkal, neseznámil se, ani k tomu nebyl nikdy žádný důvod. Jsem vedoucím KPR, která má tyto procesy dlouhodobě kvalitně nastaveny striktně podle zákona,“ dodal. Nejedlý telefony nebral a na sms nereagoval.

Zeman tají analýzy k Vrběticím, zprávu tajné služby měl Hrad navíc o týden dřív než premiér Babiš

Číst článek

Jak už v minulosti informoval Deník N, tajná zpráva k Vrběticím přišla na Hrad loni 7. dubna, kdy se informace dozvěděli i vybraní členové vlády. Jenže, podle Deníku N dokument údajně na Hradě ležel deset dní, aniž se s ním prezident seznámil. A policie tak chtěla prověřit, zda se k němu mezitím nedostal někdo nepovolaný.

Policie informace nekomentovala. „Náš útvar k těmto dotazům nebude poskytovat žádné informace,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Jestli skartací Pražský hrad neporušil zákon, bude zřejmě řešit policie. Jan Novák, který vede Odbor bezpečnosti Kanceláře prezidenta republiky, k tomu pouze obecně napsal, že na skartaci dohlíží skartační komise. „Likvidaci starých spisů provádí vždy pověřené osoby a o skartaci je vyhotoven písemný protokol. Nad skartacemi standardně dohlíží skartační komise. Skartovány jsou písemnosti z předchozích let v řádu stovek čísel jednacích,“ uvedl.

Markéta Chaloupská, Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme