Zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích může ovlivnit tendr na dostavbu Dukovan, uvedl Havlíček

Pokud se potvrdí zapojení Ruska do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, bude to mít vliv i na účast ruského Rosatomu v tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech, řekl Radiožurnálu ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Přesné důsledky neupřesnil, informace bezpečnostních složek však podle něj budou součástí rozhodování o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Před zařazením ruských a čínských firem do dukovanského tendru už v minulosti bezpečnostní složky varovaly.

„Jakýkoliv podobný čin, pokud bude nakonec potvrzen, musí mít jednoznačně následky. Platí, že o přizvání musí rozhodnout vláda,“ řekl Havlíček Radiožurnálu. „Podklady vychází z informací bezpečnostních složek. Určitě budou základem i pro rozhodnutí o tom, kdo bude do tendru pozván, jiný ani nemůže být postup,“ doplnil vicepremiér.

Havlíček na dotaz, jak zjištění ovlivní tendr na Dukovany: "Jakýkoliv podobný čin, pokud bude nakonec potvrzen, musí mít jednoznačně následky. Platí, že o přizvání musí rozhodnout vláda, které poskytne MPO podklady technické, MV info geopoliticke." @iROZHLAS.cz @Radiožurnál

20:34 – 17. 04. 2021

14 45

Rozhodující role státu

Připomněl, že o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru rozhodne vláda mimo jiné i na základě geopolitických informací, které poskytne ministerstvo vnitra a budou založeny i na informacích bezpečnostních složek. Role státu a jeho možnost kdykoliv zasáhnout je podle něj ošetřena ve všech smlouvách s investorem, kterým je společnost ČEZ.

Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstal ruský Rosatom mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými bude stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma. Účast Rosatomu kritizuje část opozice i někteří bezpečnostní experti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb, dodal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí.

Zdeňka Trachtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme