Vybuchlý muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku hlídá od rána 30 vojáků

Třicet vojáků od rána hlídá vybuchlý muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku. Pomáhají tam s ostrahou areálu. Z epicentra se stále ozývají řízené i neřízené výbuchy. Armáda navíc poskytla i místo, kde je možné munici bezpečně zlikvidovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní páska, policie, uzavírka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Také jsme poskytli k likvidaci munice trhací jámu ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá,“ uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

„Armáda je dále připravena na vyžádání poskytnout na záchranné a likvidační práce v prostoru ženijní jednotku 15. ženijního pluku s potřebnými specialisty.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O hlídkování areálu vojáky mluvila přímo z místa reportérka Andrea Kratinová

Úkolem vojáků bude zajistit okolí výbuchem poškozeného skladu, a to zejména proti nežádoucímu vniknutí. Oplocení je totiž zastaralé, místy s velkými otvory a naposledy si včera areálem krátil cestu opilý mladík.

Pohybovat se vojáci budou výhradně po území areálu, pohyb po vesnici nepředpokládají.

Ve skladu vybuchlo několik desítek tun munice, jejíž celkové množství v 27 skladech areálu bylo odhadováno na 1000 tun. Na zasedání vlády v pondělí se však hovořilo dokonce až o 15 000 tunách munice.
Pramen: ČTK

Armáda nebude vyhledávat munici, tato činnost zůstává v kompetenci policejních pyrotechniků, ale v případě potřeby nabídne své specialisty.

Příjezd vojáků vnímají místní lidé vítají, doufají, že jim zajistí klížený klid, a to hlavně tím, že odvezou nežádoucí munici.

V areálu pracují pyrotechnici, k samotnému epicentru exploze se však ještě nedostali. Stále se z něho ozývají neřízené detonace. Podle zlínské policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové byla zatím poslední z nich zaznamenána v pondělí v 17.00.

Pyrotechnici monitorují okolí epicentra kamerou a snaží se zjistit, co je příčinou těchto výbuchů.

Vláda včera rozhodla, že na místo pošle stovku vojáků. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD mimo jiné dostal za úkol do měsíce zpracovat analýzu, jestli jsou české zákony pro soukromé sklady munice dostatečně přísné.


Zvětšit mapu

David Černý, Andrea Kratinová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme