Východní Čechy zřejmě postihne druhá vlna záplav

Rozbouřené řeky a potoky stále ohrožují města a obce na řadě míst Česka. Tam, kde hladiny začínají klesat, lidé hledí s obavami na nebe. Meteorologové totiž předpovídají další déšť a svou výstrahu před povodněmi prodloužili až do pondělního večera. Až s dvacetiletou vodou budou muset počítat některá místa ve východních Čechách. V podhůří Krkonoš a Orlických hor začal opožděně tát sníh a k tomu se přidaly občasné deště. Oblast zřejmě postihne druhá vlna záplav. Kvůli velké vodě vyzvala olomoucká radnice obyvatele města, aby se připravili na možnou evakuaci. Ta by se měla týkat několika tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci Rybářství Třeboň uvolňují bezpečnostní přepad | Zdroj: ČTK

S druhou vlnou záplav musí počítat podhůří Krkonoš a Orlických hor ve východních Čechách, protože se zpožděním začal na horách tát sníh a přidaly se občasné deště. Vodohospodáři odhadují, že na některých místech mohou hladiny řek dosáhnout úrovně dvacetileté vody. Odpoledne a v podvečer se začaly rozvodňovat řeky na Náchodsku a Rychnovsku.

"Situace se dramaticky změnila k horšímu. Bohužel došlo k souhře několika špatných faktorů, které ovlivňují situaci na našich tocích. Tání sněhu je velmi rychlé, tím pádem nám na všech horních tocích byli starostové nuceni vyhlásit třetí stupeň povodňové aktivity. Očekáváme, že na dolních tocích se tato situace zhorší," přiblížil hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

Třetí stupeň povodňové aktivity je v Královéhradeckém kraji vyhlášen na dvanácti místech, přičemž téměř všechna města na horních tocích vyhlásila stav nebezpečí. Například na Náchodsku se rozváží na určená místa pytle s pískem. Protipovodňový zátaras vyrostl i v jedné čtvrti Hradce Králové, kde by se voda z Orlice mohla dostat mimo své koryto.

Na Havlíčkobrodsku jsou po okraj naplněné rybníky a u mnohých z nich hrozí, že přetečou. Jsou to například vodní plochy v městském parku Budoucnost v Brodě. Vodě by v případě vylití stála v cestě základní škola, budova hasičské zbrojnice a další domy.

"Řeka Sázava se nám drží na 276 centimetrech, ale starosti nám dělají rybníky, které jsou v tuto chvíli naplněné. Jejich kapacita je naplněna, jejich retenční schopnost je vyčerpána," upřesnila mluvčí místní radnice Světlana Pátková.

Stav nebezpečí platí na celém toku Lužnice

Jihočeský hejtman Jan Zahradník rozšířil stav nebezpečí i na dolní tok Lužnice. Ten od čtvrtečního večera platí na Jindřichohradecku a Táborsku. Nyní se stav nebezpečí rozšířil na celé povodí řeky až po soutok s Vltavou. Situace na Lužnici je však podle hejtmana stabilizovaná. Řeka zaplavila stovky domů, už nestoupá ani neklesá.

Stoupání hladiny Lužnice pomáhá brzdit rybník Rožmberk, který má stále ještě potenciál přijímat vodu z horního toku řeky. To dává příznivější výhled lidem z Veselí nad Lužnicí - nejpostiženějším městě v povodí Lužnice, kde voda stále zalévá několik ulic.

Olomoučané se mají připravit na možnou evakuaci

Několik tisíc obyvatel Olomouce se má připravit na možnou evakuaci. Místní radnice se k této výzvě rozhodla na základě nepříznivých předpovědí, podle nichž se očekává vzestup hladiny řeky Moravy. V případě evakuace najdou lidé útočiště v evakuačních centrech, kterými jsou školy. Již dopoledne s k vyklizení rozhodl olomoucký kojenecký ústav, odkud obavy před velkou vodou vyhnaly přes čtyřicet dětí, zdravotníků a další personál.

V podvečer musela radnice v Zábřehu na Šumpersku evakuovat za pomoci hasičů obyvatele domu důchodců v místní části Hněvkov kvůli hrozbě povodní. Moravská Sázava ohrožuje také další domy v místní části. Město v případě nutnosti přistoupí k evakuaci dalších obyvatel Hněvkova. Kromě Moravské Sázavy a Moravy se v Olomouckém kraji nadále mírně zvyšují hladiny Třebůvky, Hloučely a Valové.

Řeka Morava se naopak začala uklidňovat ve Zlínském kraji. Odpoledne dokonce začala její hladina mírně klesat. Přesto nadále trvá třetí stupeň povodňové aktivity. V Uherském Hradišti již v noci na čtvrtek musela být evakuována lůžková část místní nemocnice, přičemž v jiných nemocnicích našlo útočiště téměř dvě stě pacientů. Pod vodou stále zůstávají areály některých firem. Například Fatra Napajedla kvůli záplavám zastavila výrobu.

Více na SPECIÁLU Povodně 2006.

Ivan Mls, Renáta Prátová, Milan Kopecký, Vilém Janouš, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme