Východní oblasti republiky zasáhla vichřice

Se silným nárazovým větrem se potýkají lidé na Vysočině, Moravě a ve Slezsku. Meteorologové dopoledne naměřili 25 až 43 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor někde nárazy dosáhly síly vichřice, v Beskydech na Lysé Hoře dokonce orkánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polámané stromy | Foto: ČTK/EPA

Hasiči se od rána nezastavili, vyjížděli k odklízení škod, které vichřice napáchala. Vítr vyvrátil desítky stromů, strhal střechy s domů a nejrůznějších objektů. Hasiči preventivně odstraňují nalomené porosty, které ohrožují elektrické vedení, železniční tratě nebo rodinné domky.

Na Frýdeckomístecku vichr způsobil množství výpadků elektrického proudu. Někde trvaly několik minut, jinde i hodinu. V Hnojníku krátce po poledni spadla část střechy tamního hostince na silnici a zhruba na hodinu částečně zablokovala provoz na Třinec.

Meteorologové vydali na sobotu varování před silným větrem, které platí pro východní Čechy, Moravu a Slezsko. Nárazy větru tam mohou dosahovat rychlosti kolem 90 kilometrů, na hřebenech hor až 108 kilometrů za hodinu. V noci na neděli by pak vítr mohl zesílit i v severovýchodních a středních Čechách.

Vichřice sužuje už několikátý den obyvatele Rakouska. Tam má nepřízeň počasí na svědomí už jeden lidský život. Vítr ráno způsobil nehodu vlaku, při které zemřela jedna žena a mnoho lidí bylo zraněno. Nejvíce byla postižena spolková země Salcbursko, kde úřady prohlásily za oblast katastrofy už pět obcí.

Naděžda Hávová, Andrea Čánová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme