Východočechům by už v noci mělo být teplo

Po více než týdnu si někteří obyvatelé Hradce Králové mohou opět dopřát horkou koupel. Poprvé od havárie opatovické elektrárny jim začala téct teplá voda. Elektrárně se ráno konečně podařilo zprovoznit dva záložní kotle, dovezené z Prahy, a ty začaly okamžitě ohřívat teplovodní soustavu. Teď večer už sálají všechny radiátory v postižených částech města. Výjimkou jsou jen Malšovice a Moravské předměstí, kam jde teplo z Pardubic jen přes den a stále neteče teplá voda. V Pardubicích a Chrudimi je situace výrazně lepší, teplou vodu tam mají už od včerejška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárny Opatovice | Foto: ČTK/Albatros air | Zdroj: ČTK

Opravy na dvou ze šesti kotlů v opatovické elektrárně finišují. Pokračuje také odklízení trosek. Práce přes víkendovou noc komplikoval silný vítr, kvůli kterému nemohly pracovat jeřáby. Záložní zdroje tepla pro Hradec Králové už jsou v provozu. "Samozřejmě, že ještě v tuhle chvíli asi nejedou na plný výkon. Ráno o půl osmé to bylo asi zhruba 60 procent možného výkonu, nicméně ty kotle již topí a hradecké domácnosti by měly jejich teplo už ve večerních hodinách poznat," říká mluvčí elektrárny Pavel Hypius.

Tyto zdroje ale uspokojí jen část běžné poptávky: "Ty dva kotle nahradí asi třetinu aktuální potřeby, nicméně během dneška by měl být zprovozněn ještě další osmimegawattový kotel v bývalé kotelně vedle dopravních podniků a ten by měl také výrazně pomoci. Ten režim vytápění v Hradci by měly dost zásadně změnit, protože náhradní zdroje uvedení do provozu by měly zásobovat většinu města kromě Moravského předměstí a Malšovic. Na Moravském předměstí a Malšovicích by měly být tyto čtvrti vytápěny teplem akumulovaným z Teplárny Pardubice s tím ale, že to teplo půjde do menšího okruhu výměníkových stanic, takže by mělo být výraznější."

Markéta Kaclová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme