Východočeské řeky stoupají, na dvou místech ohrožení

Na východočeských řekách po oblevě a dešti platí opět zvýšené stupně povodňové aktivity. Vzedmuté hladiny v povodí Labe způsobují problémy zejména na Hradecku, Náchodsku a Jaroměřsku. Na dvou místech už řeky dosáhly třetího stupně povodňové aktivity, ohrožení. Nad některými oblastmi republiky se navíc přehnala silná vichřice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na Labi | Foto: Alexandra Mlejnková

Třetího povodňového stupně dosahuje Labe v Němčicích a Metuje od Krčína po Jaroměř. Během dopoledne byl snížen odtok z přehrady Les království u Dvora Králové a dá se předpokládat, že toto opatření by se mohlo projevit jistým poklesem stavu vody u Jaroměře i u Hořenic už kolem poledne.

Druhý povodňový stupeň platí na Metuji v Maršově a Hronově, Bystřici v Rohoznici, Cidlině u Nového Bydžova a Lužické Nise u Hrádku. Na dalších dvaceti úsecích byl vyhlášen nejnižší stupeň - bdělost.

Na některých místech se toky vylévají z břehů. Velká voda zaplavila hlavně pole, louky a zahrady. Policisté museli kvůli zvýšeným hladinám řek opět uzavřít i některé menší silnice. Zaplaveny jsou cesty třetích tříd v úsecích Vysoká nad Labem - Hradubická na Královéhradecku a Žireč - Zboží na Trutnovsku. Okresní povodňová komise v Náchodě také upozorňuje na rozsáhlejší sesuv půdy u obce Spy, který v jednom úseku zasáhl silnici mezi Novým městem nad Metují a Dobruškou. Objízdná trasa je vedena přes Bohuslavice.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz

Labe v Ústí opět zaplavilo část silnice na tahu Praha-Děčín. Je to už po třetí v letošním roce. Zaplavený úsek policie uzavřela pro veškerou dopravu. Doprava je odkloněna přes centrum města. Tato situace se opakuje každoročně. Radní v Ústí nad Labem proto chtějí nechat vybudovat protipovodňovou hráz. Její výstavba by byla spojena i s rozšířením přilehlé komunikace tak, aby se zlepšil její průjezd. Stavební úpravy by vyšly asi na 110 miliónů korun.

Na druhém povodňovém stupni pomalu klesá Metuje v Hronově, naopak na vzestupu je ze stejného stupně Orlice na celém území okresu Rychnov nad Kněžnou, Dědina v Mitrově a Cidlina v Novém Bydžově a v Sánech.

Velká voda také opět omezila lodní dopravu na Labi. Zastavena je plavba od Chvaletic až po státní hranici.

První stupeň povodňové aktivity platí na třech místech Jihočeského kraje. Jedná se o Vltavu ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku a v Březí na Českobudějovicku a Nežárku v Lásenici na Jindřichohradecku. Vodohospodáři pokračují v odpouštění vody z přehradní nádrže Lipno.

Východ Čech kromě velké vody sužovala také silná vichřice. Podle hydrometeorologů řádil vítr nejvíc na Hradecku, kde jeho rychlost přesahovala 100 kilometrů za hodinu. Dispečink Východočeské energetiky zaznamenal během dne krátkodobé výpadky v dodávkách elektřiny na Náchodsku a Trutnovsku. Vážnější škody ale vichřice energetikům nezpůsobila.

Vichřice se dopoledne přehnala také částí západních Čech. V Plzni - Křimicích strhla plechovou střechu čtyřpatrového družstevního domu. O střechu přišla i budova nádraží v Nýřanech. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn.

Na dálnici D2 ve směru na Břeclav silný vítr převrátil přívěs kamiónu. "Vítr zafoukal do plachty prázdného přívěsu nákladního vozidla a přívěs se překlopil do příkopu", řekla Českému rozhlasu mluvčí jihomoravské policejní správy Dagmar Bartoníková. Převrácený přívěs částečně zasahoval do vozovky, proto musela být povolána těžká vyprošťovací technika. Řidič kamionu vyvázl bez zranění.

Milan Kopp, Eliška Pilařová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme