Kdo vychovával dítě, dostane 500 korun k důchodu. Senioři si v průměru polepší o 1100 korun

Důchodci si od ledna opět polepší. Díky zákonné valorizaci jim penze vzrostou v průměru o 825 korun. Už letos jim stoupla reálná hodnota penzí díky třem valorizacím meziročně o pět procent. Část seniorů, především ženy, pak k důchodu dostane i takzvané výchovné.

Změny v roce 2023 Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, ilustrační foto

Seniorům vzrostou důchody (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Příplatek za vychované děti může dostávat jen jeden z rodičů. Bude to ten, který se o děti staral víc, tedy zpravidla ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seniorům vzrostou důchody, především ženy dostanou 500 korun za každé vychované dítě. Téma pro Ivu Vokurkovou

„Díky výchovnému přibude zejména babičkám, které v minulosti vychovaly potomky, v průměru 1100 korun,“ říká pro Radiožurnál mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Dosud byly bohužel hlavně ženy trestány za to, že se místo práce věnovaly výchově dětí, a měly tak nižší příjmy. Rozdíl v průměrném důchodu činí bezmála 3000 korun,“ vysvětluje.

Ženám, které důchod už pobírají, se penze zvýší automaticky podle počtu vychovaných dětí. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se to týká asi půl druhého milionu seniorek.

Jak si zažádat

Ženy, které jdou do penze od ledna, a také otcové-důchodci budou muset o výchovné požádat u České správy sociálního zabezpečení.

„Při podání žádosti o zvýšení důchodu za vychované dítě musí žadatel uvést údaje o době a rozsahu osobní péče o dítě. A vyplnit čestné prohlášení, že o dítě pečoval v největším rozsahu. Samostatný předepsaný tiskopis je k dispozici na ePortálu České správy sociálního zabezpečení,“ upřesňuje mluvčí úřadu Jitka Drmolová.

O předčasný důchod žádalo v říjnu a listopadu 41 600 lidí. To je víc než běžně za celý rok

Číst článek

Původně neměli mít nárok na bonus někteří z lidí, kteří dříve pobírali invalidní důchod, a nesplnili tak potřebnou dobu pojištění. I oni ho ale po úpravě zákona dostanou.

„Tou druhou skupinou osob, která by mohla být nespravedlivě ohodnocena, jsou lidé, kteří pobírají vdovský důchod, kdy by se jim krátilo výchovné z 500 na 250 korun, a to přestože se o své děti starali. I to jsme se snažili pozměňovacím návrhem spravit,“ doplňuje předseda sociálního výboru sněmovny z KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

Zatímco výchovné dostanou jen někteří penzisté, valorizace se budou týkat všech důchodů – včetně invalidních a pozůstalostních. O 140 korun se zvedne pevná složka důchodu, o 5,1 procenta jeho procentní část. V průměru se důchody zvýší o 825 korun.

Za celý letošní rok stouply důchody v průměru o 2500 korun, a to díky třem valorizacím. Na důchody půjde v příštím roce podle ministerstva práce a sociálních věcí 656 miliard korun.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme