Česko chce vydávat dvě procenta HDP na obranu už v roce 2024, řekl Fiala po jednání v Lánech

Česko se snaží, aby výdaje dvou procent HDP na obranu vydávala již v roce 2024. Tedy o rok dříve, než se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zopakoval, že Zemana zastoupí na červnovém summitu NATO v Madridu. Účastníci mluvili také o otázkách blížícího se předsednictví Česka v Radě EU, o ruské agresi na Ukrajině nebo energetické bezpečnosti.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala

Fiala označil debatu v Lánech za přínosnou (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Expertní tým prezidenta republiky za účasti předsedy vlády projednával ekonomické otázky a zahraniční politiku s přesahem na energetickou a potravinovou krizi,“ uvedl na twitteru k jednání mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Fiala řekl, že v Lánech se konala velmi věcná a částečně i odborná debata o zahraničí, obranné a energetické politice.

Označil ji za přínosnou a z hlediska budoucnosti za důležitou. Mluvili například o výzvách, které stojí před Českem v souvislosti s jejím předsednictvím v EU, a o tématech předsednictví.

„Přáli bychom si, aby jedním z témat byla poválečná obnova Ukrajiny, což samozřejmě předpokládá i mírovou situaci na Ukrajině,“ poznamenal premiér. Za důležitou otázku označil také energetickou bezpečnost a energetickou politiku celé České republiky.

O zvyšování výdajů na obranu podle Fialy mluví v poslední době i ty evropské země, které se původně ke svému aliančnímu závazku ve výši dvou procent HDP nehlásily.

Zvyšovat je podle něj plánuje i neutrální Rakousko. Fiala řekl, že čeští zástupci komunikují s NATO, jakým způsobem chce Česká republika své závazky naplnit.

Fiala přijal v Kramářově vile rakouského kancléře Nehammera

Číst článek

Platí podle něj, že dvě procenta HDP bude Česko vydávat nejpozději v roce 2025. Vláda se ale snaží, aby tohoto cíle dosáhla již v roce 2024. Není podle něj ale jednoduché v tak krátké době financování armády zvýšit.

Stejné názory

K podobě jednání poradního týmu prezidenta Fiala uvedl, že byly předem domluveny okruhy, ke kterým předložil svá stanoviska.

K nim ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý vypracovali oponenturu. Na jejich základě pak účastníci schůzky vedli diskusi.

Fiala ji uvítal, je podle něj nutné, aby se jednotlivá témata do hloubky probrala. Premiér ocenil, že v zahraničněpolitických otázkách se Česku daří jako celku mluvit jedním hlasem.

Zeman schválil nástup do ukrajinské armády 103 českým občanům. Rozhodnutí musí podepsat i Fiala

Číst článek

Řekl také, že debata ukázala, že prezident i premiér mají na ruskou agresi na Ukrajině stejné názory. Při diskusi nezaznamenal žádný názor, že by Česko mělo k této otázce přistupovat jinak.

Fiala řekl, že účast na jednání přislíbil již před delší dobou. Na jednání poradního týmu jsou zpravidla zváni ministři, do jejichž resortu projednávané téma spadá.

Premiér řekl, že nevidí problém v tom, že zastupoval vládu on a nikoli ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), s jehož nominací do vlády Zeman nesouhlasil.

„Já jsem samozřejmě schopen reprezentovat vládu i v otázkách zahraniční politiky, tak to má být,“ řekl premiér. Mnoho věcí, které se podle něj v současnosti v zahraničních otázkách řeší, je na úrovni předsedy vlády.

Poznamenal, že s Lipavským i dalšími ministry, kteří řeší zahraničněpolitické otázky, zastává stejné pozice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme