Výdaje na zdravotní péči za poslední roky výrazně rostly

Náklady na zdravotní péči v Česku se za posledních několik let výrazně zvedly. V letech 2000 až 2008 stouply ze 147 miliard korun na 265 miliard, uvádí nová publikace Českého statistického úřadu (ČSÚ). Výdaje domácností vzrostly téměř trojnásobně, výdaje zdravotních pojišťoven až o 70 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robotická operace srdce | Foto: nemocnice Na Homolce

Podle Jaroslava Nováka z oddělení pro statistiku zdravotnictví ČSÚ stojí za růstem výdajů nové postupy a technologie ve zdravotnictví, stárnutí obyvatelstva a vyšší požadavky na zdravotní péči.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výdajích na zdravotní péči hovořili v Ozvěnách dne Radiožurnálu Jaroslav Novák z ČSÚ a Ladislav Fridrich ze Svazu zdravotních pojišťoven

“Co se týče výdajů státu, tak jdou zejména na investice a řízení a správu zdravotnictví. Podstatné jsou ale výdaje zdravotních pojišťoven, které z celku asi 265 miliard činí 197 miliard a jdou na přímou léčebnou péči,“ uvedl Novák.

Právě pojišťovny upozorňují na to, že dosavadní systém financování českého zdravotnictví je neúnosný. Navíc výdaje na péči stále rostou, upozorňuje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Fridrich:

„Výdaje na zdravotní péči v loňském roce opět pokračovaly svým obvyklým tempem, zatímco příjmy zůstaly stát a rozdíl financovaly zdravotní pojišťovny ze svých rezerv. Tendence roku 2010 je výdajově opět velmi špatná.“

Pojišťovny se podle něj snaží stabilizovat výdaje těsně nad hranicí sta procent. „Na to ještě rezervy v letošním roce stačí, ale bavíme se o jednom procentním bodu maximálně nebo o jednom a půl,“ podotkl Fridrich.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme