Výdaje za školku či dětskou skupinu si mohou rodiče nově odečíst z daní

Rodiče si nově mohou odečíst z daní slevu za každé dítě, které chodí do státního nebo soukromého předškolního zařízení, případně do dětské skupiny nebo firemní školky. Za rok 2014 vrátí stát rodinám maximálně 8500 korun na dítě. Vynahradí jim tak náklady, které padnou na takzvané školkovné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě ve školce. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

„Rodiče umístí své dítě do předškolního zařízení a za toto umístění dítěte hradí nějaký poplatek. Potom mají možnost si svou daňovou povinnost snížit o skutečně vynaložené výdaje,“ vysvětluje daňová specialistka Gabriela Ivanco.

Dcera Karolíny Procházkové chodila v letošním roce do soukromé školky. Pro rodiče to byly nemalé výdaje, za osm měsíců zaplatili 30 tisíc korun. Slevu na dani proto uvítali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodiče mohou nově využít daňové slevy za výdaje na školku. Platí pro děti ve státních a soukromých zařízeních, ale i v dětské skupině

„Pro nás to byla jasná věc, protože jsme za školku zaplatili o hodně víc. Takže slevu za rok 2014 uplatňovat budeme,“ říká paní Procházková.

Rodiče získají slevu dani za každé dítě, které dají do školky nebo i do dětské skupiny.

„Pokud rodiče mají dítě ve školce – a to státní nebo soukromé – mohou si uplatnit novou slevu na dani, a to ve výši vynaložených výdajů za to, že jejich dítě navštěvuje školku. Maximální výše této slevy je omezená minimální mzdou,“ přibližuje daňový specialista Tomáš Hunal.

Za rok 2014 je maximální sleva na dani 8500 korun, za ten následující pak ještě o něco více. „Pro rok 2015 činí maximální roční sleva za každé dítě umístěné ve školce 9200 korun,“ dodává Hunal.

Do slevy se nepočítá strava ani doprava

Slevu rodiče uplatní v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování vždy za uplynulý rok. Do slevy se ale počítá jen školkovné. „Nikoliv další související výdaje například na stravu, na dopravu nebo na různé zájmové kroužky,“ upozorňuje Hunal.

Rodiče musejí doložit výdaje za školku. Potvrzení, kolik za dítě zaplatili, získají přímo od provozovatele předškolního zařízení. Podle Karolíny Procházkové to ale není úplně jednoduché:

„Když jsem volala do školičky, tak mi řekli, že teprve zjišťovali, jestli se jich to týká, že konzultovali s právníkem, protože vlastně nevědí, jak má to potvrzení vypadat, protože na to není žádný formulář. Ale že tedy někdy v polovině ledna bychom ten dokument měli dostat.“

Výhody i pro zřizovatele

Výhody získají i samotní zřizovatelé předškolních zařízení. „Novela zákona o dětské skupině umožňuje zaměstnavatelům, kteří vytvoří dětskou skupinu, uznat náklady na provoz toho zařízení nebo mohou získat příspěvek na zajišťování jinými subjekty pro děti zaměstnanců,“ připomíná mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Smyslem změn podle něj bylo hlavně to, aby rodiče sehnali místo ve školkách, a vrátili se tak do práce. „Novelou jsme chtěli především získat dostatek míst v předškolních zařízeních, protože je všeobecně známo, že v mateřských školách není v současné době místo pro všechny děti,“ uzavírá Habáň.

Slevy na dani uplatní rodiče u dětských skupin, soukromých jeslí, mateřských škol, nebo i dětských center, která provozují školky.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme