Výdaje za zdravotní péči v Česku klesají. Na zdraví šetří i domácnosti

Výdaje za zdravotní péči v České republice klesají. V roce 2010 stála celkem víc než 284 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím rokem je to o necelá tři procenta méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Naprostou většinu těchto výdajů hradily zdravotní pojišťovny.

Domácnosti z celkových výdajů zaplatily téměř 42 miliard korun. Číslo vypovídá o tom, že se doma šetří i na zdravotní péči. V předchozím roce to totiž bylo o víc než miliardu korun méně.

„V porovnání s rokem 2009, kdy bylo dosaženo maximálních hodnot ve výdajích domácností, a to ve výši více než 43 miliardy korun, se výdaje domácností snížily a odpovídají úrovni roku 2008.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výdaje za zdravotní péči jsme v Ozvěnách dne rozebrali s Vladimírou Kalnickou z ČSÚ a Ondřejem Dostálem, právníkem Platformy zdravotních pojištěnců

„Meziroční snížení je dáno především nižšími výdaji domácností na ambulantní péči, protože velká část domácností omezila svá vydání za nadstandardní materiály a nadstandardní služby u lékařů,“ uvedla v Ozvěnách dne Vladimíra Kalnická z Českého statistického úřadu.

Pacienti vytahují peněženku nejčastěji, když potřebují léky nebo zdravotnickou techniku - třeba měřič tlaku. Hodně nás stojí také regulační poplatky.

Nejdražší nemoci pro zdravotnický systém jsou podle Vladimíry Kalnické choroby oběhové soustavy, které patří k nejčastějším příčinám úmrtí. “Stejně tomu tak bylo v roce 2010, kdy za náklady na nemoci oběhové soustavy bylo vydáno téměř 27 miliard korun. Dále to byly zhoubné novotvary a za léčení nemocí trávicí soustavy to bylo 13 miliard korun.“

Ze statistických dat také vyplývá, že zdraví průměrné ženy je dražší než zdraví průměrného muže.

Tříprocentní snížení celkových výdajů na zdravotnictví pak může mít podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála dva důvody:

„Buď je to horší dostupnost péče, nebo její větší efektivita. A pokud se toto nerozklíčuje, tak není možné říci, jestli je to dobře nebo špatně,“ poznamenal Dostál v Ozvěnách dne.

Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme