USA 0:1 Česko

Vydání bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka do Česka se protahuje, frankfurtský soud mu prodloužil vazbu

Vydání bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka z Německa do Česka se protahuje. Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem totiž zatím stále nedostal žádost, aby přípustnost vydání posoudil. Důvodem může být zaneprázdněnost státního zastupitelství, které takovou žádost podává. Novák zatím z rozhodnutí soudu zůstává ve vydávací vazbě. Případ bývalého senátora dlouhodobě sleduje Zpravodajský web Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž Novák - Ježek | Foto: koláž Český rozhlas

Nováka, který v Česku čelí obvinění z manipulací při rozdělování evropských dotací, zadržela německá policie 24. prosince ve Frankfurtu. Začátkem ledna ho vrchní zemský soud poslal do vydávací vazby. Protože Novák odmítl zjednodušené řízení, musí tento soud posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Příběh ke každému jménu. Klíčový svěděk popsal, jak policii přivedl na stopu Nováka s Ježkem

Číst článek

Příslušnou žádost ale zatím soud podle mluvčího Inga Nöhreho neobdržel. Případem se i tak tento týden zabýval. Ve středu svým rozhodnutím prodloužil vydávací vazbu, sdělil dnes ČTK Nöhre. Otázku, jestli je nutné, aby byl Novák nadále ve vydávací vazbě, musí soud přezkoumávat pravidelně. Pokud by shledal, že se případ neúměrně protahuje, může ho z vazby propustit.

Proč zatím vrchní státní zastupitelství ve Frankfurtu, které má případ primárně na starosti, žádost o posouzení přípustnosti vydání nepodalo, není zcela jasné. Jeho mluvčí Alexander Badle ale naznačuje, že za tím může být zaneprázdněnost úřadu. Státní zástupci, kteří řeší případ Nováka, mají totiž na starosti i vyšetřování osob podezřelých z terorismu. A takové případy mají prioritu.

Exsenátor Novák nechce zpět do Česka. Odmítl zjednodušené řízení, o jeho vydání rozhodne soud

Číst článek

Obvinění Nováka se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Jedenašedesátiletý Novák, který má i německé občanství, byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

Podezřelé projekty z ROP Severozápad: projděte si v mapě jeden po druhém

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme