Slovák podezřelý z vraždy zůstane v Argentině. České úřady neuspěly s žádostí o vydání

Argentina se rozhodla nevyhovět Česku, které ji požádalo o vydání slovenského občana Kristiana Daneva. V pondělí to uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka, rozhodnutí podle něj není pravomocné. Pětatřicetiletý Danev je podezřelý z vraždy spáchané v roce 2009 v Poděbradech. Argentinská policie muže zadržela před dvěma lety na základě mezinárodního zatykače.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kristian Danev

Podezřelý Kristian Danev | Zdroj: Interpol

„V prosinci 2019 bylo rozhodnuto argentinskou stranou o nevyhovění žádosti České republiky o vydání K. Daneva k trestnímu stíhání do Česka. Rozhodnutí zatím není pravomocné, aktuálně běží lhůta pro případné odvolání státního zástupce,“ uvedl Řepka bez bližších podrobností.

Na Slovensku došlo k hrozným věcem, lidé chtějí změnu. Volby ale možná skončí patem, říká odborník

Číst článek

Česká policie vyhlásila po Danevovi pátrání v červnu 2009, několik měsíců po nálezu těla čtyřiadvacetiletého muže v poděbradském domě. Mezinárodní zatýkací rozkaz následoval v roce 2013.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podepsala s argentinským velvyslancem loni v listopadu dvoustrannou smlouvu o vydávání obviněných a odsouzených. Dokument ale zatím není účinný, musí ho projednat český Parlament a podepsat prezident.

O extradici tak lze Argentinu v současné době žádat pouze na základě takzvaného ujištění o vzájemnosti – tedy příslibu, že v obdobných případech bude Česko postupovat stejně. Argentina takto například v roce 2014 vydala do České republiky českolipského podnikatele odsouzeného za podvod při mezinárodní přepravě zboží.

Loni Česko také přistoupilo k úmluvě, která mu v trestních věcech rozšířila možnosti justiční spolupráce s 25 státy Latinské Ameriky včetně Argentiny. Tato dohoda však nezahrnuje vydávání osob k trestnímu stíhání. Týká se poskytování právní pomoci – tedy například zajišťování důkazů a výslechu svědků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme