Vydání Turka Sahina není přípustné, rozhodl hradecký soud

Turek Nazmi Sahin nebude vydán do Turecka. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Cizince v listopadu na východě Čech zadržela policie na základě mezinárodního zatykače. Muž byl ve své vlasti odsouzen na 6 let a 3 měsíce za "napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka". Už několik let má ale politický azyl v Itálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký občan Nazmi Sahin u Krajského soudu v Hradci Králové | Zdroj: ČTK

S vydáním do Turecka nesouhlasil státní zástupce Radek Soukup, jenž propuštění Nazmiho Sahina sám navrhoval.

„Shledali jsme, že jednání není trestným činem podle našeho právního řádu, dále že se jedná o záležitost s politickým aspektem,“ uvedl státní zástupce a dodal:

„V neposlední řadě s ohledem na hodnoticí zprávy jsme dovodili, že postavení pana Sahina v Turecku by mohlo být při výkonu trestu ohroženo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nazmi Sahin zadržený v Hradci Králové na základě mezinárodního zatykače nebude vydaný do Turecka. Jednání soudu sledoval Ondřej Vaňura

Předseda senátu se v podstatě stoprocentně se závěrem státního zástupce ztotožnil. Nazmi Sahin má už několik let v Itálii politický azyl, nikde v Evropské unii s ním nebyly problémy, není na seznamu teroristů. Rozhodnutí soudu už nabylo právní moci.

O zadržení Sahina loni informoval na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který oznámil, že česká policie zadržela mezinárodně hledaného člověka podezřelého z vazeb na teroristy.

Podrobnosti o jeho stíhání v Turecku vyšly najevo až dnes. Nazmi Sahin byl ve vlasti odsouzený za to, že se v roce 2007 ve městě Van jako vysokoškolský student sešel s člověkem, u kterého pak policisté našli dvoustránkový text, který měl „ovlivnit sociální vztahy v daném městě“.

Nazmi Sahin bude propuštěný na svobodu | Foto: Ondřej Vaňura

Nazmi Sahin byl podle turecké justice také v kontaktu s lidmi, kteří byli napojeni na organizaci MKP HKO, což je extrémně levicová skupina a v Turecku je na seznamu teroristických organizací. Na podobném seznamu Evropské unie ale nefiguruje.

Hodinu po poledni Sahin opustil hradeckou vazební věznici. Nejdříve zamíří za rodinou do Německa, pak by měl žít v Itálii. Stále je ale na něj vydaný platný mezinárodní zatykač, který by muselo zrušit samo Turecko.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme