Vydání Turnerových deníků v Česku není podle znalců trestné

Turnerovy deníky, oblíbený spis antisemitů a neonacistů, mají v Česku svou knižní podobu. Její vydání ale není trestným činem. Podle serveru Týden.cz to tvrdí znalecký posudek, který si nechala vypracovat policie. Vyšetřovatelům se ale jeho závěry nelíbí, a proto požádali o nový posudek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turnerovy deníky - obálka knihy

Kniha je podle politologa Zdeňka Zbořila o apokalyptické politické fikci zániku Spojených států. Opírá o silný bílý rasismus a antisemitismus a je v ní velký obdiv k nacismu.

"Nenávist a zášť je hlavní téma knihy a ten člověk, který je autorem, tak zřejmě je člověk patologicky nenávistný vůči určitým skupinám obyvatel Spojených států," domnívá se Zbořil.

Podle politologa je otázkou, jakým způsobem se podobné publikace mají šířit. Myslí si, že zákaz situaci neřeší, protože mnohé publikace se zmíněnou tématikou jsou běžně dostupné na internetu.

"Měl by zaznít autoritativní soudní výrok, který by řekl, že tato kniha nebo něco podobného odporuje hodnotám, které jsou chráněny Ústavou České republiky, a měl by říct někdo pokud možno jednoznačně," podotkl Zbořil.

Zda je tedy vydání knihy trestným činem, nebo ne, bude známo až po uzavření vyšetřování. Policie nyní čeká na závěry nového znaleckého posudku. Firma Kontingent Press, která Turnerovy deníky v Česku vydala, již dříve popřela, že by za vydáním kontroverzního díla stála snaha o propagaci neonacismu.

Románovou fikci napsal stoupenec neonacismu William Luther Pierce. Česko je pravděpodobně jedinou zemí v Evropě, kde se Turnerovy deníky prodávají, dosud oficiálně kniha vyšla zřejmě jen ve Spojených státech. Například v Německu je její vydávání zakázané.

Martin Hromádka, Kateřina Roszová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme