Vydatný déšť zvedne hladiny řek, varuje ČHMÚ. Praha už uzavřela vrata na Čertovce

Meteorologové dál varují před vydatnými dešti, které zvedají hladiny řek zejména na západě a severu Čech. Zatímco horské a podhorské toky už pomalu klesají, v nížinách začínají naopak pozvolna stoupat. Stoupá i Vltava v hlavní měste. Praha proto přijala některá preventivní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkouška protipovodňových vrat na Čertovce | Foto: Jiří Suchomel

Podle Českého hydrometeorologického ústavu by srážky měly dnes odpoledne od severovýchodu pozvolna ustávat, ale zítra má opět vydatně pršet.

„Od sobotního do nedělního rána se předpokládají srážky od 15 do 40 mm, na horách ojediněle až 70 mm,“ upozorňují meteorologové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Hlavních zpráv byla Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu

Marie Odstrčilová z ČHMÚ doplňuje, že vydatné deště se očekávají zejména v severozápadní polovině Čech. „Mělo by se to týkat zejména Libereckého, Ústeckého, Plzeňského, Karlovarského a možná částečně i Jihočeského kraje, hodně bude pršet také na západě a severozápadě středních Čech,“ přibližuje.

Podle předpokladů meteorologů se nejvíc zvednou hladiny na tocích odvodňující severní pohraniční hory, kde nelze vyloučit dosažení 2. stupně povodňové aktivity. „Vzestupy s dosažením nižších stupňů je možno očekávat i na přítocích horního Labe, horní Vltavy a Berounky,“ upřesňuje ČHMÚ.

Praha zavřela kvůli stoupající Vltavě vrata na Čertovce

Kvůli dlouhotrvajícímu dešti upustí povodí Vltavy vodu z přehrad. V Praze by pak měl průtok stoupnout na 470 metrů krychlových za sekundu. Vltava tak už odpoledně překročila 1. stupeň povodňové aktivity.

V metropoli už jsou proto v běhu některá preventivní opatření. Zavřela se protipovodňová vrata na Čertovce a vyklízejí se náplavky. Sbalit své stánky museli i prodejci na pivních slavnostech. Některá auta už odvezla odtahová služba. Odtah je v tomto výjimečném případě pro řidiče zdarma, platí ho město. Na vše dohlíží policie, která plánuje oblast úplně uzavřít pro auta, pro pěší zatím ne.

U Rašínova nábřeží zbývá Vltavě na některých místech k přelití už jen několik centimetrů. Na nižších místech už vytéká až na dlažbu. Navíc po upouštění vod z vltavských kaskád se hladina řeky ještě zvedne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli vydatným dešťům upouští povodí Vltavy vodu z přehrad. Jak se to projeví na toku Vltavy, se Radiožurnál zeptal ředitele pro správu povodí Vltavy Tomáše Kendíka.

„Dojde k vzestupu hladin, ale zatím je odtok pod úrovní takzvaného neškodného odtoku, takže k nějakému výraznému vzestupu případně ohrožení nedochází,“ upozorňuje ředitel pro správu povodí Vltavy Tomáš Kendík.

„Pokud by se tento stav dále zhoršoval a přesáhli jsme stav zhruba 600 metrů krychlových za sekundu, což se podle zpráv může teoreticky stát v sobotu ráno, to bychom ukončili veškerou dopravu na řece v Praze,“ doplnil náměstek Tomáš Hudeček z TOP 09, pověřený řízením města.

Klabava na Rokycansku překročila 3. stupeň, nebezpečí povodně je extrémní

Číst článek

Vodohospodáři upouštějí i Husineckou přehradu na Blanici, která se při povodních v roce 2002 upouštěla později, což pak zkomplikovalo situaci. „Už včera jsme z nádrže zvýšili odtok a v tuto chvíli se v ní vytvořil maximální možný objem pro zachycení případných povodňových průtoků,“ popisuje Kendík.

Podle meteoroložky Marie Odstrčilové bude intenzita deště pomalu ustávat až začátkem příštího týdne.

„Srážkové úhrny předpokládáme v pondělí do 10 milimetrů a od úterý by už mělo být slunečnější počasí s místními přeháňkami a začne se i oteplovat. V druhé polovině týdne by teploty měly vyšplhat na 19 až 24 stupňů Celsia,“ doplňuje meteoroložka.

Veronika Neprašová, bre, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme