Vydávání občanských průkazů komplikuje nedostatek potřebné techniky

Řadě úřadů, které od začátku roku vydávají nové občanské průkazy, chybí technické vybavení. Přestože se podařilo vyřešit pondělní výpadky systému, museli žadatelé i ve středu na několika místech čekat ve frontě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový formát občanského průkazu (platný od 1.1.2012) | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Kolem hodiny trval výdej dokladů v Ostravě, až devadesát minut v Plzni a dokonce dvakrát déle v Českých Budějovicích.

Nevyhovující zázemí má podle Elišky Windové z Odboru kanceláře tajemníka také Břeclav, kde žadatelé stojí ve frontě až dvě a půl hodiny.

„Otázkou je, jak to bude vypadat třeba za dva měsíce, protože lidé chodí s občanskými průkazy, které jim propadly. Oni jim řekli, ať přijdou až po Novém roce, protože už dostanou nový typ občanského průkazu. Ale jsou tam i takoví, kteří chtějí jenom ten nový občanský průkaz, který je menší, lépe se skladuje. V případě, že by byl ten počet stále nevyhovující, museli bychom situaci vyhodnotit. Ale musíme říct, že se nám nelíbí ta možnost, že bychom to museli kupovat jako radnice, když je to výkon státní správy,“ vysvětluje.

Ministerstvo vnitra totiž nabídlo úřadům, které mají málo pracovišť s foto-kabinami, aby si potřebnou technologii koupily nebo pronajaly. Samo ministerstvo nemá na zajištění nových pracovišť v obcích peníze.

„Byla uskutečněna nabídka poskytovatelem služby odkoupit nebo pronajmout zařízení tak, aby se tam tedy netvořily fronty na úřadech, aby ten komfort pro občany byl větší. Odezva je rozpačitá. Většina úřadů na to příliš ze začátku nereflektovala. Z oslovených 227 úřadů o to požádalo k dnešnímu dni tuším 12 obecních úřadů a celkem chtějí pořídit 25 pracovišť,“ upřesňuje Zdeňka Tomášová z oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů.

Úřadům vadí, že by měly službu vyžadovanou státem hradit samy, přestože ministerstvo nejméně vybaveným obcím v minulosti slibovalo techniku uhradit. Na výzvu ale zareagovalo například Brno, které si chce objednat čtyři další pracoviště.

Petr Kořínek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme