Vydavatelé postavili na Karlově mostě barikádu z knih

Vydavatelé knih dnes v poledne zahradili na půl hodiny oblouk Malostranské mostecké věže v Praze svazky literatury. Šlo o protest proti zvýšení daně z přidané hodnoty na knihy. Ta by měla do dvou let vzrůst z 10 na 17,5 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihy | Foto: Stock.xchng

Hradba z knih také symbolicky připomněla počátek Pražského povstání před 66 lety a barikády, které se tehdy po Praze stavěly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle ekonoma Ladislava Tajovského z VŠE jsou knihy komodita jako každá jiná

Podle ředitele nakladatelství ARGO Milana Gelnara měl happening poukázat na to, že ač knihy tvoří pouze několik promile z objemu průmyslové výroby, jde o důležitou komoditu.

„Na západ od nás se většina zemí svým přístupem k nižšímu DPH na knihy snaží o to, aby lidé nezapomněli číst pod návalem nových médií nebo pasivní zábavy, jako je televize nebo hraní počítačových her,“ tvrdí Gelnar.

Zvýhodňování některých komodit v sazbě DPH, jako jsou například i knihy, má také své odpůrce. Ekonom Ladislav Tajovský tvrdí, že z hlediska spotřeby je kniha zboží jako každé jiné.

Skutečnost, že mnoho evropských států uplatňuje sníženou nebo dokonce nulovou sazbu na knihy, podle Tasovského není relevantní argument:

„Jsem si naprosto jistý, že to nepovede ke snížení vzdělanosti národa, protože když se podíváte, jaké místo knihy ve spotřebním koši zaujímají, tak to je zcela marginální. A já jsem si naprosto jist, že existuje skutečně minimální počet lidí, kteří nečtou knihy, protože jsou drahé.“

Tasovskému by podle jeho slov nevadilo, kdyby vydavatelé protestovali proti zvyšování DPH obecně u všech komodit: „Jde o vydělování jednoho statku před ostatními a tady je vždycky cítit elitářství.“

Lidé prý začínají na knihách šetřit

Podle ředitele nakladatelství ARGO Milana Gelnara ale po zvýšení DPH mnoho knih nebude moci vyjít a nakladatelům se ekonomicky nevyplatí se jimi vůbec zabývat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Gelnar ředitel nakladatelství ARGO.mp3

Podle něj se na nákladech projeví i to, že lidé začínají na knihách šetřit.

"Vzniká menší poptávka. Ten titul v průměru prodáváte několik let a musíte ho skladovat. Svůj zisk získáváte až z poslední třetiny nebo čtvrtiny prodaného zboží. U dobré poloviny knih z té palety, co já vydávám, nemám toto zaručeno a nikdy se mi nevrátí.“

Vláda chtěla původně sjednotit DPH na 20 procentech. Koalice se pak dohodla, že se od roku 2012 zvýší spodní sazba DPH z 10 na 14 procent a v roce 2013 se obě sazby - snížená a základní - sjednotí na 17,5 procenta. Důvodem je podle politiků nutnost financovat důchodovou reformu.

Ve většině zemí Evropské unie je přitom DPH u knih nižší než deset procent. Vyšší sazbu má jen Dánsko a Bulharsko. Británie, Norsko, Chorvatsko a Irsko mají naopak dokonce nulovou sazbu DPH na knihy.

Martin Dorazín, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme