Vyděrač chce 300 miliónů - hrozí otrávením nemocničního jídla

Mimořádná opatření platí v jídelnách pražských nemocnic. Neznámý vyděrač totiž hrozí otrávením jídel. Do zdravotnických zařízení chce umístit ampule s kyanidem. Několik jich už nastražil v pražské ulici U Apolináře, kde se připravuje strava pro zdejší porodnici i okolní nemocnice v hlavním městě. Požaduje velice vysokou finanční částku - 300 miliónů korun. Pachatel chce, aby mu je policie předala ve čtvrtek. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse se anonym ozval poprvé 5. května, ampule položil v pátek 9. května. Policii kontaktoval několikrát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezpečnostní opatření v nemocnicích

bezpečnostní opatření v nemocnicích | Foto: Alexandra Mlejnková

"Pravda je, že byly na dvou rozličných místech na Praze 2. My jsme připraveni udělat všechno pro to, aby se nenaplnily ty hrozby. To je priorita číslo 1. Všechno ostatní je až další. Vyjednávat samozřejmě jsme ochotni," řekl ve vysílání Radiožurnálu ministr vnitra Stanislav Gross. Policie obě ampule zajistila a následná expertiza prokázala, že šlo skutečně o roztok kyanidu draselného.

Policie čeká, až se anonym znovu ozve. Peníze totiž chce nejpozději zítra. Tento termín ale podle ministra vnitra Stanislava Grosse, zřejmě nebude možné dodržet.

Do nemocničních kuchyní by se neměl dostat nikdo cizí

Případ intenzivně řeší speciální vyšetřovací tým. Policie zároveň provádí další preventivní opatření, aby zamezila či minimalizovala možné následky. Nemocnice reagovaly zvýšeným dozorem nad svými stravovacími provozy, zejména pak nad samotnou přípravou jídla. V nemocničních jídelnách je teď zvláštní režim - nikdo cizí by se do nich neměl dostat. "Asi by bylo poněkud přehnané, kdyby teď v celé republice byli lidé extrémně znepokojeni, to bych rozhodně nechtěl," dodává Gross.

Na čtvrtek, kdy vyprší termín stanovený vyděračem, nic mimořádného ve srovnání s tím, co platí teď, resort zdravotnictví v nemocnicích nechystá. Podle ministryně Marie Součkové bude v pohotovosti především toxikologické centrum s protilátkami.

Přestože hrozba se podle policie údajně týká jen pražských nemocnic, bezpečnostní opatření zpřísnila i další zdravotnická zařízení v zemi. Například mluvčí brněnské fakultní nemocnice Zuzana Kejdová potvrdila, že od dnešního dne se do budovy nedostanou nepovolané osoby: "Došlo k uzamčení všech vstupů do stravovacího prostoru tak, aby byl zcela zamezen přístup cizím osobám, a všichni zaměstnanci stravovacího provozu byli vyzváni, aby zvýšili pozornost při přebírání surovin a při přípravě stravy." Podobná opatření přijali také ve fakultní nemocnici U svaté Anny.

V liberecké nemocnici se řídí bezpečnostními opatřeními, která byla přijata už v souvislosti se zahájením války v Iráku. Zdravotníci a personál musí například hlásit okamžitě pohyb neznámých osob na pracovišti, tašky a balíčky, ke kterým se nikdo nehlásí. V jablonecké nemocnici se zpřísnila ostraha stravovacího objektu, který provozuje soukromá firma.

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové je podle vedoucího stravovacího odboru Pavla Košťála budova stravovacího provozu zavřená a lidé jsou při odchodu a příchodu namátkově kontrolováni. "Těch rizik je tolik, ve vodě, v surovinách, že to není jen o pohybu lidí po našem zařízení. Je to nepříjemné."

Například karlovarská nemocnice ale nechystá žádná zvláštní bezpečnostní opatření. Podle mluvčí nemocnice Zdeny Markové však budou zaměstnanci kuchyně více kontrolovat, kdo do míst, kde se připravuje jídlo, vstupuje.

Nemocní se od rána vyptávají lékařů i sester, zda jsou v bezpečí a jídlo je v pořádku. Zatím však nikdo kvůli obavám z otravy neodešel na revers, ani nezrušil plánovanou operaci.

Stačí dvě desetiny gramu

Kyanid neboli cyankáli patří k nejjedovatějším otravným látkám. Podle dr. Petra Klusoně z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze stačí k usmrcení dospělého člověka pouhé dvě desetiny gramu kyanidu. "Obraz té otravy samozřejmě závisí na vstřebaném množství a také na době působení. Základními projevy té jednorázové expozice jsou bolesti hlavy, dušení, pocit sevření hrudníku, podráždění v krku, povrchový dech, křeče, ztráta vědomí a nakonec smrt." Podle Klusoně má celou řadu účinků. Jde však především o tkáňový jed, který napadá dýchací enzymatický systém. Blokuje přenos kyslíku mezi krví a tkáněmi a dochází k vnitřnímu udušení.

Rychlým zákrokem však můžete postiženého zachránit. "Ta šance na přežití závisí na množství té požité látky. Hovoříme o požití, protože to je zřejmě cesta, kterou ten anonym vyhrožuje, tak tam je k dispozici nitramil sloučenina - protilátka, která když se včas podá a ta koncentrace kyanidu není tak vysoká, tak se uvádí, že je poměrně vysoká šance na přežití bez následků."

Není to poprvé

Naštěstí jako liché se ukázaly nedávné hrozby anonyma, že v pondělí 24. března dojde na území střední Moravy k několika výbuchům. Výhrůžku obsahoval jeho první dopis, který vyděrač adresoval státním a krajským orgánům. Policie sice v té době splnila jeho podmínky a z vrtulníků shodila na několika místech požadovaných 10 milionů korun, ty si ale vyděrač nevyzvedl.

V uplynulých týdnech se stala obětí neznámého vyděrače také česká pobočka společnosti Coca-Cola. Ten vyhrožoval, že pokud mu společnost nevyplatí několik milionů korun, otráví její limonády. Podle Mladé fronty Dnes už detektivové z jednotky pro odhalování organizovaného zločinu pachatele zatkli.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová, Marika Táborská, Renáta Prátová, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme