Finsko 3:0 Česko

Vyděračský virus WannaCry už napadl v Česku na 700 počítačů. Expert radí zálohovat a neplatit

Škodlivý počítačový program WannaCry napadl v Česku zhruba 700 počítačů, uvedl výkonný ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu Jiří Palyza. Zatím nejsou bližší informace o tom, jaké škody virus v Česku napáchal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus - heslo - zamknutý počítač | Foto: Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic, Dennis Skley

„Veškerá data, která průběžně během pracovního dne vznikají, by měla být také průběžně zálohována z důvodu, kdyby náhodou došlo k takovému napadení a zamezení přístupu do interního počítače," uvedl Palyza pro Radiožurnál.

Virus se začal šířit v pátek a ve světě infikoval statisíce zařízení. Uživateli zabraňuje v přístupu do počítače a požaduje zaplacení výkupného. Podle Palyzy zatím nejsou bližší informace o tom, jaké škody virus v Česku napáchal. Vzhledem k počtu napadených počítačů v Česku ale nebudou vysoké. Nejlepší obranou před těmito vyděračskými programy je prevence. Firmy i domácnosti by měly mít své počítače aktualizované včetně antivirů a pravidelně zálohovat data.

Některé britské nemocnice stále bojují s následky útoku hackerů. Odborníci varují před dalším úderem

Číst článek

Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, si nemyslí, že by Česko v opatřeních proti podobným útokům nějak zaostávalo. Upozornil ale, že některé instituce, průmyslové firmy nebo zdravotnická zařízení můžou být takovými útoky zranitelné. Často totiž kvůli specifickým programům musí používat starší - neaktualizované verze operačních systému a tím pádem jsou snadněji napadnutelné.

Když už škodlivý virus počítač zablokuje, uživatelé by neměli platit výkupné, radí Palyza. Zdůvodnil to tím, že neexistuje jistota, že po zaplacení získáme opětovný přístup k zařízení. Vystopování pachatele je stejně nejisté.

„Musím říci odpovědně, že v tomto druhu kriminality vystopovat informace, které by důvodně nasvědčovaly konkrétnímu jednání na území České republiky, je velmi těžké," řekla Radiožurnálu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

 

Václav Štefan, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme