Vydražená středověká iluminace přilákala přes 6000 zájemců

Nebývalý zájem veřejnosti dnes v Kutné Hoře vzbudila mimořádně vystavená středověká výtvarná miniatura, vydražená nedávno v Londýně. Na uměleckém díle je detailně zobrazeno středověké dolování kutnohorského stříbra, které město proslavilo. Miniaturu si během jediného dne přišlo prohlédnout téměř 6300 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zájem o středověkou Iluminaci byl velký | Zdroj: ČTK

Knižní pergamen z patnáctého století mapuje středověkou těžbu kutnohorského stříbra a před několika týdny ho v Londýně vydražil Středočeský kraj za 17 milionů korun.

Ředitel Galerie Středočeského kraje Jan Třeštík Radiožurnálu řekl, že miniatura je podle některých odborníků svým významem srovnatelná s Dalimilovou Kronikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Třeštík o významu středověké výtvarné miniatury

"Jedná se o mimořádně vzácný středověký graduál ořízlý ze středověké knihy, který zobrazuje ražení stříbra v Kutné Hoře. Jedinečnost této památky spočívá především v tom, že je mimořádně výtvarně zpracovaná, a za druhé, že těchto rukopisů s problematikou zpracování stříbra je strašně málo dochováno."

"My v podstatě známe jen jeden jediný podobný, které vlastní Vídeňské kunsthistorické muzeum. Ten náš je pravděpodobně mnohem vzácnější a minimálně po výtvarné stránce zajímavější," upozornil ředitel středočeské Galerie Jan Třeštík.

Miniatura se teď vrátí do Prahy, kde ji detailně prozkoumají odborníci. Poté by se měla znovu objevit v Kutné Hoře a stát se tam jedním z hlavních exponátů nové stálé výstavy moderního umění.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme